Jump to content

Loro Boriçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Loro Boriçi

Loro Boriçi (4 gusht 1922 - 25 prill 1984) ishte futbollist dhe trajner futbolli shqiptar.

Loro Boriçi lindi më 4 gusht 1922, në qytetin e Shkodrës. Ai rridhte nga një familje e vjetër shkodrane dhe shumë e njohur në qytetin e Shkodrës. Familja përbëhej nga gjashtë fëmijë, tre djem, Marku, Loro e Pjerini, si dhe nga tri vajza, Angjelina, Margarita dhe Klarinda.

Loro Boriçi vdiq në vitin 1984, në moshën 62-vjeçare, që për një sportist mund të quhet vdekje e parakohshme. Loro vdiq nga një sëmundje e rëndë, ndonëse ishte në një moshë jo shumë të vjetër. Në sëmundjen e tij mund të ketë ndikuar shumë edhe gjendja e tij shpirtërore, por edhe cigaret e shumta që ai tymoste. Mund të bëhet fajtore gjendja shpirtërore, pasi Lorua ishte tip shumë i ndjeshëm dhe i përjetonte thellë si momentet e gëzimit, ashtu edhe ato të hidhërimit. Në fakt, për kurimin e tij jashtë vendit, gjë për të cilën në atë periudhë kërkohej leje speciale e rezervuar për shumë pak shqiptarë, ndërhyri vetë Ramiz Alia, i cili, si shkodran që ishte, dha urdhër që Loros t'i bëheshin të gjitha përkujdesjet e mundshme për përmirësimin e shëndetit. Por, megjithëse u dërgua jashtë për kurim, ai nuk mundi të shpëtonte dot.

Ekipet ku ka luajtur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Vllaznia": 1937-1945, 1946, 1947, 1948; "Partizani": 1949-1956; "Spartaku" i Tiranës: 1956; "Lazio": 1941-1942;

Ekipet që ka drejtuar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Partizani" i Tiranës, "Spartaku" i Tiranës, "Flamurtari" i Vlorës, "Lokomotiva" e Durrësit, "Kombëtarja e të Rinjve", "Shpresa", "Kombëtarja e Shqipërisë", "Kombëtarja e Kinës"

Përmbledhje e ndeshjeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshje ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka luajtur 80 ndeshje, nga të cilat 20 i ka luajtur me ekipin e Kombëtares.

Ndeshje kombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka shënuar 38 gola, që e kanë bërë të shpallet 6 herë golashënuesi më i mirë i vendit.

Trofe të fituara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titull Sezon Ekip
Fitues i Kampionatit Kombëtar 1945 Vllaznia
Fitues i Kampionatit Ballkanik 1946 Shqipëria
Fitues i Kampionatit Kombëtar 1949 Partizani
Fitues i Kampionatit Kombëtar 1954 Partizani
Fitues i Kupës së Republikës 1949 Partizani
Titull Sezon Ekip
Fitues i Kampionatit Kombëtar 1962/1963 Partizani
Fitues i Kampionatit Kombëtar 1963/1964 Partizani
Fitues i Kampionatit Kombëtar 1970/1971 Partizani
Fitues i Kupës së Republikës 1964 Partizani
Fitues i Kupës së Republikës 1966 Partizani
Fitues i Kupës së Republikës 1968 Partizani
Fitues i Kupës së Republikës 1970 Partizani

Tituj dhe vlerësime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Mjeshtër i Merituar", "Nderi i Sportit Shqiptar"

Urdhri "Naim Frashëri" i Klasit të Parë Urdhri i Artë "Naim Frashëri" Medalje e Argjendtë në Lojrat e Ushtrive të Lindjes (Hanoi, 1963) Fitues i anketës "Sporti Popullor"


Tituj Shtetërorë----

"Mjeshtër i Madh i Punës" dhënë më 1997 nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Rexhep Mejdani "Nderi i Kombit" dhënë më 2012 nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani