Louis De Geer (1587–1652)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louis De Geer
U lind në17 nëntor 1587
Vdiq19 qershor 1652 (64 vjet)
KombësiaHolandez, Suedez
ProfesioniSipërmarrës · bankier · industrialist · tregtar skllavësh
Njohur përIndustria pioniere suedeze dhe përfshirja e Suedisë në tregtinë e skllevërve në Atlantik

Louis De Geer (17 nëntor 1587 - 19 qershor 1652) ishte një sipërmarrës, bankier, industrialist dhe tregtar i skllevërve holandezo-suedez, i cili ishte pjesë e familjes së shquar De Geer. Një pionier i investimeve të huaja direkte në periudhën e hershme moderne, De Geer konsiderohet të jetë babai i industrisë suedeze për futjen e furrave të shpërthimit Wallonian në Suedi dhe babai i tregtisë së skllevërve suedezë për përfshirjen e Suedisë në tregtinë e skllevërve Atlantik. Furrat në pronësi të De Geer prodhuan topa për protestantët gjermanë dhe marinën holandeze dhe Kompanitë Holandeze të Indisë Lindore dhe Perëndimore.[1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Geer lindi në Liège, një qytet në Princ-Ipeshkvinë e Liège. Ai ishte djali i industrialistit dhe tregtarit holandez Louis de Geer de Gaillarmont (1535–1602) dhe gruas së tij Jeanne de Neille (1557–1641). Babai i tij kishte qenë më parë i martuar me Maria de Jalhéa në vitin 1563, megjithëse martesa përfundoi kur Maria vdiq në vitin 1578. Në 1592, një nga gjysmë-motrat e De Geer, Marie de Geer (1574–1609) u martua me Elias Trip (1569 –1636), një tregtar holandez dhe një drejtor i Kompanisë Holandeze të Indisë Lindore që jetonte në Dordrecht. Me sa duket për shkak të trazirave të vazhdueshme në Prince-Peshkopata e Liège si dhe konvertimit të tij në Protestantizëm, de Gaillarmont shiti pronat e tij në Liège në 1595 dhe ndoqi vajzën e tij në Dordrecht, ku që nga viti 1589 kishte ekzistuar një lagje e populluar nga tregtarë nga Liège. Në 1603, motra e De Geer, Margaretha de Geer (1583–1672) u martua me Jacob Trip (1575–1661), vëlla dhe ortak i Elias, duke forcuar më tej marrëdhëniet midis dy familjeve tregtare.[3]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kohës së tij në Dordrecht, De Geer studioi nën teologun holandez kalvinist Johannes Polyander. Nga viti 1605 deri më 1608, De Geer u trajnua si bakër në RoanneFrancës, pas së cilës filloi biznesin e tij të parë në La Rochelle.[3] Duke u kthyer në Dordrecht në 1611 ai u shoqërua me kunetërit e tij. Në vitin 1612, ai u martua me Adrienne Gérard (rreth 1590–1634), gjithashtu me origjinë nga Liège, me të cilën kishte 16 fëmijë.[3] Pasi kishte fituar një pasuri si bankier dhe industrialist, ai transferoi familjen e tij në Amsterdam në vitin 1615. Për shkak të udhëtimeve të tij të gjera, ai mori një arsimim të mirë në biznes.

Karriera e vonshme dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Louis De Geer". Nordisk familjebok (në suedisht). Vëll. 6. Stockholm: Projekti Runeberg. 1907. fq. 2–4.
  2. ^ "Louis de Geer (1587–1650)" (në holandisht). historischnieuwsblad. Marrë më 1 prill 2019.
  3. ^ a b c Romein, Jan; Romein-Verschoor, Annie (1977). "Louis de Geer". Erflaters van onze beschaving: Nederlandse Gestalten Uit Zes Eeuwen (në holandisht). Amsterdam: Querido. fq. 285–305. ISBN 9789021420288.