Louis Vuitton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louis Vuitton
Industriawholesale trade Edit this on Wikidata

Louis Vuitton është një kompani franceze e specializuar në aksesorë mode , artikuj lëkure dhe orë xhepi . Ajo i përket shumëkombësheve frëngjisht të mallrave luksoz Moët Hennessy Louis Vuitton SA ( LVMH ) dhe është marka e saj kryesore. Louis Vuitton është një nga shtëpitë kryesore ndërkombëtare të modës në botë; ajo shet produktet e saj përmes butikëve të pavarur, departamenteve të qiradhënies në nivele të larta dhe përmes seksionit të tregtisë elektronike në faqen e saj të internetit.

Për gjashtë vjet rresht (2006–2012), Louis Vuitton u emërua marka luksoze më e vlefshme në botë. Vlerësimi i saj në vitin 2012 ishte 25.9 miliardë dollarë. Vlerësimi i markës në vitin 2013 ishte 28.4 miliardë dollarë, me të ardhura prej 9.4 miliardë dollarë. Kompania operon në 50 vende me më shumë se 460 dyqane në të gjithë botën.

Historia e ndërmarrjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga themelimi në Luftën e Dytë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluesi Louis Vuitton

Louis Vuitton ( Lavans-sur-Valouse, 4 gusht 1821 - Paris, 27 shkurt 1892 ), u largua nga qyteti i tij i lindjes në departamentin francez të Jura në 1835 . Dy vjet më vonë ai mbërriti në Paris dhe filloi të punonte si praktikantë për prodhuesin e valixheve Monsieur Marechal. Ai themeloi markën me të njëjtin emër në 1854 dhe u imitua shpejt.

1867 marka mori pjesë në ekspozitën universale në Paris .

1885 Vuitton hapi dyqanin e tij të parë jashtë shtetit, në Londër në Oxford Street .

Shpikja e modelit Damier Canvas daton që nga viti 1888, në logon e të cilit ishte shkruar " marque L. Vuitton déposée ", ose "marka e regjistruar tregtare L. Vuitton". Në 1892 Vuitton vdiq dhe administrata e grupit kaloi tek djali të tij Georges.

Për të promovuar ndërkombëtarisht kompania Georges Vuitton ekspozoi produktet në Panairin Botëror të Çikagos në 1893 . Në 1896 Vuitton lançoi markën e famshme Monogram, e cila, e frymëzuar nga dizajni oriental i Epokës së vonë Viktoriane, ndërthuri inicialet e themeluesit (LV) me simbolet e luleve dhe katërgjethëshin. Në të njëjtin vit Georges vizitoi qytete të ndryshme në Shtetet e Bashkuara ( New York, Philadelphia dhe Chicago ) duke shitur produkte Vuitton. Në vitin 1901 grupi nisi çantën e parë me avull “SteamerBasg”.

vitin 1913 u hap butiku historik në Avenue des Champs-Élysées në Paris . Në fillim të Luftës së Parë Botërore Louis Vuitton kishte dyqane në New York, Bombay, Washington, London, Alexandria, Egjipt dhe Buenos Aires . Në vitet në vijim u prezantuan Keepall Bag ( 1930 ) dhe Noè ( 1932 ), fillimisht të krijuara me qëllim të bartjes së shisheve të shampanjës, por mbi të gjitha një nga modelet më të shitura nga etiketimi francez, Speedy [1] . Në 1936 Georges Vuitton vdiq dhe djali i tij, Gaston-Louis Vuitton, mori kontrollin e biznesit familjar. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, LV bashkëpunoi me nazistët gjatë pushtimit gjerman të Francës.

Louis Vuitton është një nga shtëpitë kryesore në botën e modës ndërkombëtare dhe produktet e saj përfshijnë, përveç valixheve luksoze, këpucë, orë, bizhuteri, pajisje, syze dielli dhe libra. Vlerësimi i tij për vitin 2012 është 25.9 miliardë dollarë.

Historia e fundit dhe ardhja e Marc Jacobs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkronjat ikonike të ndërmarrjes LV

Duke filluar nga viti 2000, kompania, nën udhëheqjen e Odile Vuitton (vajza e Gaston-Louis) dhe burrit të saj Henri Ricamier, u bë një shumëkombëshe. Në 1987 zotërimi Louis Vuitton SA është i listuar në Bursën e Parisit dhe është pronar jo vetëm i markës historike, por edhe i shampanjës fisnike Veuve Clicquot Ponsardin . Ndërmarrja e përbashkët me Moët Hennessy mori emrin e Moët Hennessy Louis Vuitton SA, i njohur gjithashtu me shkurtesën LVMH .

Nga viti 1983 deri në vitin 1997 kompania u bë sponsori kryesor i Kupës së Amerikës : gjatë kësaj periudhe kishte një garë me emrin e Kupës Louis Vuitton . Në vitin 1989 Bernard Arnault fitoi 42% të aksioneve të grupit LVMH, duke u bërë aksioneri më i madh i tij. Në 1997 Marc Jacobs u bë drejtori artistik i kompanisë; në mars të vitit pasues ai projektoi dhe prezantoi linjën e parë të kompanisë të veshjeve "prêt-à-porter" për burra dhe gra. Nën udhëheqjen e Jacobs kompania ka krijuar bashkëpunime të rëndësishme me artistë të tillë si Kanye West, Stephen Sprouse, Takashi Murakami dhe Yayoi Kusama .

Kompania Louis Vuitton me kujdes një ndjekës të famshëme dhe ka përdorur modele, muzikantë dhe aktorë të famshëm si Kate Moss, Keith Richards, Madonna, Eva Herzigová, Jennifer Lopez, Naomi Campbell, Sean Connery, Hayden Christensen, Steffi Graf, Andre Agassi, Gisele Bündchen, Uma Thurman, Catherine Deneuve, Michael Phelps, Angelina Jolie dhe së fundmi David Bowie, Michelle Williams, Léa Seydoux dhe Alicia Vikander në fushatat e saj të marketingut.

Një dyqan Louis Vuitton në Hong Kong

Kompania ka ndërtuar një emër prestigjioz në tregun e mallrave luksoze dhe renditet krahas markave si Fendi, Burberry, Hermès, Emilio Pucci ose Givenchy . Një produkt origjinal LV mund të blihet vetëm në rreth 300 degë të markave të vetme në të gjithë botën dhe në internet ekskluzivisht në faqen zyrtare të internetit www.louisvuitton.com . [2]

Në vitin 2003, qarkullimi ishte 14.3 miliardë dollarë, nga të cilat rreth gjysma vetëm në Japoni. Vende të tjera të dukshme për sa i përket qarkullimit ishin Rusia, Italia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe .

Më 2 tetor 2013, pas 16 vitesh, përfundon bashkëpunimi Louis Vuitton dhe Marc Jacobs . . Në vend të tij, më 4 nëntor 2013, u emërua Nicolas Ghesquière , një dizajner i njohur për punën e tij në markën Balenciaga. [3]

Më 7 Prill 2014, Edouard Schneider u bë kreu i shtypit dhe marrëdhënieve publike të Louis Vuitton nën Frédéric Winckler, i cili është drejtori i komunikimit dhe ngjarjeve të Vuitton.

Më 18 Janar 2017 kompania mbajti një shfaqje mode ku u konfirmua një bashkëpunim me Supreme NYC. [4]

Një dyqan Louis Vuitton në Toronto, Kanada .

Më 26 Mars 2018, Virgil Abloh u emërua drejtor artistik i veshjeve për meshkuj, duke zëvendësuar Kim Jones i cili filloi të punojë për Dior, Virgil është drejtori i parë afrikano-amerikan i etiketës dhe një nga disenjatorët e paktë të një shtëpie të madhe të modës Evropiane. Shfaqja e saj debutuese u mbajt në Paris Men Fashion Week 2018 dhe u vu në skenë në oborrin historik të kopshteve Palais-Royal. LV ishte në vendin e parë në 10 markat kryesore më të vlefshme të BrandZ në 2019, me vlerë 47.2 miliardë dollarë.

Më 15 janar 2020, kompania bleu diamantin Sewelô, diamanti i dytë më i madh i përafërt i gjetur ndonjëherë në histori, nga Lucara Diamond i cili e nxori atë nga miniera e tyre në Botsvana .

Marka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dyqani Vuitton në Fifth Avenue, New York, 2013

Marka Louis Vuitton dhe monograma LV janë ndër markat më të vlefshme në botë. Sipas një studimi të vitit 2010 në Millward Brown, Louis Vuitton ishte marka e 19-të më e vlefshme në botë dhe vlerësohet të ketë vlerë mbi 19 miliardë dollarë. Për gjashtë vjet rresht, Louis Vuitton ishte numri një në listën e 10 Markave më të Fuqishme të botuara nga studimi i BrandZ 2011 i Millward Brown Optimor me një vlerë prej 24.3 miliardë dollarësh. Ishte më shumë se dyfishi i vlerës së markës së renditur në vendin e dytë.

Louis Vuitton është një nga markat më të falsifikuara në botën e modës falë imazhit të tij të simbolit të statusit. Ironikisht, firma Monogram Canvas u krijua për të parandaluar falsifikimin . Në 2004, falsifikimet e Louis Vuitton përbënin 18% të aksesorëve të falsifikuar të konfiskuar në Bashkimin Evropian .

Kompania në mënyrë aktive kërkon të çrrënjosë falsifikimin dhe ka punësuar një ekip avokatësh dhe agjencish speciale hetimi për të ndjekur penalisht shkelësit përmes gjykatave në të gjithë botën. Kompania shpenzon rreth gjysmën e buxhetit të saj të komunikimit për falsifikimin e mallrave të saj. LVMH, kompania e ngjithur e Vuitton, përshkroi "afro 60 njerëz në nivele të ndryshme të përgjegjësisë që punojnë me kohë të plotë në luftën kundër falsifikimit në bashkëpunim me një rrjet të madh hetuesish të jashtëm dhe një ekipi avokatësh". Kompania monitoron nga afër shpërndarjen e produkteve të saj. Deri në vitet 1980, produktet e Vuitton shiteshin gjerësisht në dyqane, të tilla si Neiman Marcuse në Avenue e Pestë . Sot, produktet e Vuitton janë kryesisht të disponueshme në kompanitë që Louis Vuitton ka si pronesi, me një numër të vogël përjashtimesh të shënuara në rrethet e luksit të blerjeve ose brenda departamenteve luksoze. Butikët e korporatave brenda departamenteve të dyqaneve funksionojnë në mënyrë të pavarur dhe menaxhohen nga drejtuesit e kompanisë dhe punonjësit. LV ka një dyqan zyrtar në internet, përmes faqes së saj kryesore në internet.

Në vitin 2006, kompania bëri një rast gjyqësor kundër Manifest Information Services Ltd me bazë në Kolorado (aka Manifest Hostmaster dhe Manifest.com), përmes WIPO, në mënyrë që të detyronte Manifest të transferonte emrin e domain LV.com tek Louis Vuitton; veprimi ligjor dështoi dhe fusha u ble më vonë nga Liverpool Victoria (LV =), kompania më e madhe vëllazërore e sigurimeve në Angli .

Disa artistë të profilit të lartë të muzikës rap kanë përmendur kompaninë në tekstet e këngëve, më të rëndësishmet: Kanye West, Juicy J dhe Wiz Khalifa .

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produktet Louis Vuitton

Që nga shekulli i 19-të, trungjet e Louis Vuitton janë bërë me dorë. Çantat portreti të Louis Vuitton përfshijnë çantën Speedy dhe çantat Neverfull. Çdo sezon Louis Vuitton prodhon çanta të rralla dhe të edicionit të kufizuar të cilat zakonisht janë të disponueshme vetëm me rezervim në dyqanet më të mëdha të Louis Vuitton.

Shumë prej produkteve të kompanisë përdorin materiale kafe Damier dhe Monogram Canvas, që të dyja u përdorën për herë të parë në fund të shekullit të 19-të. Të gjitha produktet e kompanisë mbajnë inicialet homonime LV. Kompania nxjerr në treg produktin e saj përmes dyqaneve të saj të vendosura nëpër botë, gjë që i lejon asaj të kontrollojë cilësinë dhe çmimin e produktit. Ai gjithashtu lejon LV të parandalojë hyrjen e produkteve të falsifikuara në kanalet e saj të shpërndarjes. Për më tepër, kompania shpërndan produktet e saj përmes faqes në internet të kompanisë, LouisVuitton.com.

Fushatat reklamuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Louis Vuitton në Champs-Elysées

Kompania Louis Vuitton kultivon ndjekës të famshëm dhe ka paraqitur modele, muzikantë dhe aktorë të famshëm, të tillë si Jennifer Lopez, Keith Richards, Madonna, Sean Connery, Matthias Schoenaerts, Angelina Jolie, Gisele Bündchen, Mikhail Gorbachev, Oh Sehun dhe David Bowie në fushatat e saj të marketingut.

Kompania zakonisht përdor reklama të shtypura në revista dhe tabela në qytete kozmopolite. Posterat e Louis Vuitton Razzia ishin të njohura në vitet 1980. Më parë ai mbështetej në një shtyp të zgjedhur për fushatat e tij reklamuese (shpesh duke përfshirë yje prestigjiozë si Steffi Graf, Andre Agassi dhe Catherine Deneuve ) të xhiruar nga Annie Leibovitz . Sidoqoftë, Antoine Arnault, drejtori i departamentit të komunikimit, kohët e fundit ka vendosur të hyjë në botën e televizionit dhe kinemasë : spoti (90 sekonda) eksploron temën "Ku do të të çojë jeta?" dhe është përkthyer në 13 gjuhë të ndryshme. Kjo është reklama e parë e Vuitton ndonjëherë dhe u drejtua nga regjisori i famshëm francez Bruno Aveillan .

Në 2002, Presidenti dhe CEO i LVMH Watches Daniel Lalonde (më vonë, CEO global i markave LVMH Moët dhe Dom Pérignon ) rekrutuan njerëz të famshëm si Maria Sharapova, Brad Pitt, Tiger Woods dhe Uma Thurman, për fushatat reklamuese të fotografuara nga Patrick Demarchelier . Njoftimet me Woods thuhet se çuan në një rritje prej 30% të shitjeve, duke rezultuar në TAG Heuer të renditur si markë # 1 e orëve luksoze. 2 në Amerikë deri në 2005.

Bashkëpunime e veçanta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Louis Vuitton Boutique në Galleria Vittorio Emanuele II në Milano

Louis Vuitton ka pasur shumë bashkëpunime me artistë dhe dizajnerë të njohur.

 • Takashi Murakami krijoi koleksione të edicioneve të veçanta, të tilla si Koleksioni Monogramouflage, i cili filloi paraqitjen në 2008, dhe një koleksion i mëparshëm, i lëshuar në 2002, i cili përfshinte disa nga veprat e tij artistike. Krijimet u "pikturuan" në kanavacën tradicionale monogramë, e cila solli një kthesë rrënjësisht të re në dizajnin e përjetshëm.
 • Marc Jacobs bëri gjithashtu një bashkëpunim të mëparshëm, të dizajnuar nga Stephen Sprouse. Ky koleksion, i lëshuar fillimisht në 2001, përmbante një shtypje të guximshme që dukej si mbishkrime, në kanavacë tradicionale. Rindërtimi i bashkëpunimit përdori të njëjtën ide, por dha një kthesë të re duke përdorur ngjyra të theksuara, të tilla si trëndafili i nxehtë, jeshile neoni dhe portokalli, të cilat gjithashtu shkëlqejnë në errësirë. Ky version i rikrijuar i koleksionit të grafiteve u lëshua më në fund në 2009 me shumë bujë.
 • Louis Vuitton gjithashtu bashkëpunoi me Kanye West në 2009, duke dizajnuar serinë e tij të kufizuar të këpucëve.
 • Në korrik 2012, Jacobs bashkëpunoi me Yayoi Kusama për të krijuar koleksionin "Infinitely Kusama", i cili përmban ngjyra të theksuara të pikave në lëkurë të lustruar ose në kanavacë monogram. Këto pjesë vijnë në të zezë me pika të bardha, të kuqe me pika të bardha dhe të verdhë me pika të zeza.
 • Louis Vuitton bashkëpunoi në fushatën reklamuese të koleksionit Pranverë-Verë 2016 me ekskluzivitetin jashtëzakonisht të popullarizuar të lojërave video japoneze Final Fantasy dhe heroinën kryesore të lojës Final Fantasy XIII , Rrufeja .
 • Në vitin 2017 Louis Vuitton bashkëpunoi me markën amerikane të veshjeve të rrugës Supreme, duke lëshuar produkte në dyqane të ndryshme pop-up në qytetet e mëdha të botës. Artikujt paraqesin kanavacën monogram Louis Vuitton të përzier me modelin e logos Supreme të kutisë.
 • Gjithashtu në vitin 2017, Louis Vuitton bashkëpunoi me artistin Jeff Koons për dy koleksione në si përpjekje për të "eksploruar më tej kryqëzimin e modës dhe artit ".
 • Nicolas Ghesquiere bashkëpunoi me Drejtoreshën Kreative të Vogue Grace Coddington në një koleksion me temë "Catogram" në 2018.
 • Në qershor 2019, marka bashkëpunoi me gjashtë artistë bashkëkohorë Sam Falls, Urs Fischer, Nicholas Hlobo, Alex Israel, Tschabalala Self dhe Jonas Wood në "Artycapucines". Secili artist projektoi versionin e tij të çantës Capucine e cila shitej në sasi të kufizuara dhe të numëruara.
 • Në korrik 2019, Louis Vuitton hapi një ekspozitë të përkohshme me titull "Louis Vuitton X" në Los Anxhelos, duke treguar artikuj nga bashkëpunimet e tij të ndryshme ndër vite.
 • Në tetor 2019, Louis Vuitton bashkëpunoi me Riot Games për të krijuar pasuri dixhitale për linjën e re të lëkurës të quajtur "Dëmtimi i Vërtetë", ku logoja e LV mund të shihet qartë në Qiyana në League of Legends, së bashku me një trofe të veçantë për Lidhjen e 2019 Kampionati Botëror i Legjendave.
 • Në qershor të vitit 2020, marka bashkëpunoi me koleksionin e kapsollave të stilistit japonez Nigo x Virgil Abloh.
 • Në tetor 2020, Nicolas Ghesquière do të rinovonte dyqanin e departamentit La Samaritaine për shfaqjen e modës për gratë Pranverë-Verë 2021 duke siguruar një pistë virtuale me pamje 360 gradë dhe vende në distancë sociale për mysafirët.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Il bauletto Louis Vuitton: recensione della Speedy". 6 giugno 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 2. ^ "i falsi outlet Louis Vuitton". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ [lidhje e vdekur]
 4. ^ "SFILATA UOMO AUTUNNO-INVERNO 2017: LA COLLABORAZIONE CON SUPREME". Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2019. Marrë më 14 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]