Louis van Gaal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Louis van Gaal
Louis van Gaal 2014.jpg
Van Gaal në vitin 2014
Të dhënat personale
Emri i plotë Aloysius Paulus Maria van Gaal
Data e lindjes (1951-08-08) 8 Gusht 1951 (66 vjeç)
Vendi i lindjes Amsterdam, Hollandë
Gjatësia 1,85 m (6 ft 1 in)[1]
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Manchester United (trajner)
Kariera në rini
RKSV de Meer
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1972–1973 Ajax 0 (0)
1973–1977 Royal Antwerp 41 (7)
1977–1978 Telstar 25 (1)
1978–1986 Sparta Rotterdam 248 (26)
1986–1987 AZ 17 (0)
Gjithsej 331 (34)
Ekipet e menaxhuara
1986–1988 AZ (ndihmës trajner)
1988–1991 Ajax (ndihmës trajner)
1991–1997 Ajax
1997–2000 Barcelona
2000–2002 Hollanda
2002–2003 Barcelona
2005–2009 AZ
2009–2011 Bayern Munich
2012–2014 Hollanda
2014– Manchester United
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Aloysius Paulus Maria van Gaal UON, njohur më mirë si Louis van Gaal (Holandisht: [luˈʋi vɑŋ ˈɣaːl; lindur më 8 gusht 1951) është një trajner hollandez futbolli i cili aktualisht është trajneri i klubit anglez Manchester United. Ai më parë ka qënë trajneri i Ajaxit, Barcelonës, AZ, Bayern Munich dhe kombëtares hollandeze.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Ronay, Barney (19 maj 2014). Louis van Gaal: an aristocrat of the game. Irish Times. Marrë më 20 maj 2014. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Louis van Gaal