Loujain al-Hathloul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Loujain al-Hathloul
لجين الهذلول
U lind në (1989-07-31) 31 korrik 1989 (34 vjeç)
ArsimiUniversity of British Columbia[1]
Njohur përSfidimi i ndalimit të drejtimit të makinës nga femrat në Arabinë Saudite

Loujain al-Hathloul (arabisht: لجين الهذلول; e lindur më 31 korrik 1989) është një aktiviste e të drejtave të grave Arabe dhe një figurë e mediave sociale. Ajo është arrestuar dhe liruar disa herë për të sfiduar ndalimin që gratë kanë në lidhje me drejtimin e makinave në Arabinë Saudite dhe u arrestua në Maj të 2018, me disa aktiviste të shquara të të drejtave të grave, me akuzën e përpjekjes për të destabilizuar mbretërinë. Ajo u rendit e treta në listën e Top 100 Grave më të Fuqishme Arabe 2015.[2][3][4][5]

Aktivizmi për të drejtave të grave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al-Hathloul njihet për rolin e saj në lëvizjen e grave për të drejtën e drejtimit të makinës dhe në kundërshtimin e sistemit saudit të kujdestarisë mashkullore. Më 1 dhjetor 2014, ajo u arrestua dhe u burgos për 73 ditë pas një përpjekjeje për të kaluar kufirin në makinën e saj nga Emiratet e Bashkuara ArabeArabinë Saudite me akuzat që kishin të bënin me sfidimin e ndalimit të drejtimit të makinës për femrat në Mbretërinë.[6][7][8][9][10][11][12][13]

Në shtator të vitin 2016, së bashku me 14.000 të tjerët, al-Hathloul nënshkroi një peticion për Mbretin Salman duke kërkuar që sistemi i kujdestarisë nga meshkujt të largohej.[14] Më 4 qershor 2017, është arrestuar dhe ndaluar në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretit Fahad në Dammam. Arsyeja për arrestimin ishte e paqartë dhe al-Hathloul nuk ishte lejuar të ketë qasje në një avokat ose kontakt me familjen e saj.[15]

Ajo ishte arrestuar sërish në prag të 15 majit 2018, së bashku me Eman al-Nafjan, Aisha al-Mana, Aziza al-Yousef, Madeha al-Ajroush dhe disa meshkuj [16][14][17] të përfshirë në fushatën për të drejtat e grave në arabinë Saudite.[18][19] Human Rights Watch interpretoi qëllimin e arrestimeve si të frikshme "kushdo që shpreh skepticizëm për axhendën e të drejtave të princit të kurorës".[14][20]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Michelle Ghoussoub (2018-05-29). "Incredibly fierce' UBC graduate among activists detained in Saudi Arabia". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 2018-05-30. Marrë më 2018-05-31. A graduate of the University of British Columbia is among 10 activists recently arrested in Saudi Arabia. Loujain Al-Hathloul attended UBC between 2009 and 2014, graduating with a degree in French. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The 100 Most Powerful Arab Women 2015". ArabianBusiness.com. 2015-03-04. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2015. Marrë më 2018-05-31. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sheikha Lubna Al Qassimi and Amal Clooney named most powerful Arab women in the world". The Independent. 2015-03-04. Arkivuar nga origjinali më 2017-10-12. Marrë më 2015-03-07. Loujain Al Hathloul, at number three on the list, hit the headlines in December after she was arrested for driving across the border from the UAE to Saudi Arabia. She has now been freed from prison after reigniting the debate about women's right to drive. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "21 Saudis among 100 most powerful Arab women". Arab News. 2015-03-04. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2017. Marrë më 2015-03-07. Loujain Al-Hathloul from Saudi Arabia is in third place for her achievements on the cultural and social fronts, while Saudi businesswoman Lubna Olayan came in at fourth for her role in the banking and finance sector. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "From a retail tycoon to Amal Clooney: meet the Arab World's most powerful women". Al-Bawaba. 2015-03-06. Arkivuar nga origjinali më 2017-08-01. Marrë më 2015-03-07. Loujain Al Hathloul, at number three on the list, hit the headlines in December after she was arrested for driving across the border from the UAE to Saudi Arabia. She has now been freed from prison after reigniting the debate about women's right to drive. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Two Saudi Women Who Were Detained for Defying a Driving Ban Have Been Freed". Time magazine. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2016. Marrë më 2015-03-04. Loujain al-Hathloul and Maysaa al-Amoudi had been held since Dec. 1, after al-Hathloul, 25, attempted to drive into Saudi Arabia from the United Arab Emirates, Agence France-Presse reports. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Saudi Women Free After 73 Days in Jail for Driving". The New York Times. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 2017-09-27. Marrë më 2015-03-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Saudi women jailed for driving 'released from prison' after two months". The Independent. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 2017-10-12. Marrë më 2015-03-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Saudi Arabia Releases Two Women Drivers From Jail". The Wall Street Journal. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 2018-05-27. Marrë më 2015-03-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Saudi women drivers 'freed from jail'". BBC News. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 2018-01-15. Marrë më 2015-03-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Saudi women's rights campaigners 'freed from prison'". Daily Mail. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2018. Marrë më 2015-03-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Women who defied Saudi Arabia's driving ban freed after months in jail". Mashable. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 2017-10-06. Marrë më 2015-03-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Saudi women who defied driving ban 'freed from jail'". France 24. 2015-02-13. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2018. Marrë më 2015-03-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b c "Saudi Arabia: Women's Rights Advocates Arrested — Jumping Ahead of Crown Prince's Reforms Risks Jail Time". Human Rights Watch. 2018-05-18. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2018. Marrë më 2018-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Mortimer, Caroline (8 qershor 2017). "Saudi Arabia jails human rights activist who defied women's driving ban". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 2017-10-12. Marrë më 8 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Female activists detained ahead of Saudi driving ban reversal". The National. 2018-05-20. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-05. Marrë më 2018-05-31. Some state-linked media outlets published the names of those detained, which include Loujain al-Hathloul, Aziza al-Yousef and Eman al-Najfan. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Sarah El Sirgany, Hilary Clarke (2018-05-21). "Saudi Arabia arrests female activists weeks before lifting of driving ban". CNN. Arkivuar nga origjinali më 2018-05-21. Marrë më 2018-05-31. Activists Loujain al-Hathloul, Iman al-Nafjan, Aziza al-Yousef and Aisha Almane were arrested last week, along with four male supporters, the government and Saudi media said Friday. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Aya Batrawy. "Six women's driving advocates in Saudi Arabia arrested". thestar.com (në anglisht). Toronto Star. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-05. Marrë më 19 maj 2018.
 19. ^ "Saudi Arabia: Chilling smear campaign against women's rights defenders". Amnesty International. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-05. Marrë më 19 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Saudi Arabia 'arrests women's rights activists'". Al Jazeera English. 2018-05-19. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2018. Marrë më 2018-05-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)