Love Is on My Side

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Love Is On My Side"
Këngë nga The Black Mamba
Publikimi7 mars 2021
Gjatësia2:55
TekstshkruesPedro Tatanka Caldeira
ProducerPedro Tatanka Caldeira
Stampa:PORicon "Love Is On My Side"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiPortugalia
PerformuesThe Black Mamba
GjuhaAnglisht
KompozitorëPedro Tatanka Caldeira
TekstshkruesPedro Tatanka Caldeira
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 4-ta
Pikët në Gjysëm-Finale239
Vendi në FinaleE 12-ta
Pikët në Finale153
Paraqitjet tjera
◄ Medo de sentir (2020)   

"Love Is On My Side" është një këngë e bandës shpirtërore portugeze The Black Mambae ka përfaqësuar PortugalinëFestivalin Evropian të Këngës 2021.[1] Është shkruar nga vokalisti kryesor i bendit, Pedro Tatanka, dhe do të jetë kënga e parë portugeze në konkurs që do të interpretohet tërësisht në anglisht.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga u zgjodh për ta përfaqësuar Portugalinë në Festivalin Evropian të Këngës 2021, pasi fitoi Festival da Canção, konkursin muzikor që zgjedh hyrjet e Portugalisë për Festivalin Evropian të Këngës. Gjysmëfinalet e garës 2021 do të shfaqin të njëjtën renditje të vendeve siç përcaktohet nga shorti për gjysmëfinalet e garës 2020. Portugalia u vendos në gjysmëfinalen e dytë, që do të mbahej në 20 maj 2021 dhe ishte planifikuar të performonte në gjysmën e dytë të shfaqjes.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Black Mamba slides towards Rotterdam". Eurovision.tv (në anglisht). 7 mars 2021. Marrë më 7 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)