Jump to content

Luana Bajrami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luana Bajrami

Luàna Bajrami-Rahmani (lindur më 14 mars 2001) është një aktore franceze me origjinë nga Kosova, e njohur për paraqitjen në filmin Portreti i një Vajze në Zjarr (2019) dhe Shkolla në Pushim(2018) .Luana debutoj në botën e filmit me filmin e tij "Luaneshat e Kodrës" ne vitin 2021.Përpos premierës në Kanë, “Luaneshat e Kodrës”, ka triumfuar edhe në disa festivale të tjera ndërkombëtare, përfshirë Festivalin e Filmit Calgary[1], Fesivatlin e filmit “Raindance”

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luana Bajrami ka lindur në Kosovë. Familja Bajrami ishin nga fshati Pleshinë, fshat nga komuna e Ferizajit. Në moshën 7 vjeçare, ajo me prindërit vendosen në Francë. Ajo ka deklaruar se ajo së pari vendosi të bëhej aktore pasi kishte parë filmin e Nicolas Bary " Bezditë në Timpetill " të vitit 2008, bazuar në romanin eponimik të Henry Winterfeld. [2]

Karriera e aktrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet e hershme (2011 - 2016)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo pastaj fitoi rolin e saj të parë në filmin televiziv të vitit 2011, Zgjedhja e Adeles nga Olivier Guignard, ku luajti një studente 8-vjeçare shqiptare, familja e së cilës u kërcënua me dëbim. [3] Kjo studente gjen mbështetje te mësuesja e saj, e luajtur nga aktorja franceze Miou-Miou. Bajrami vazhdoi me një rol të vogël në filmin e shkurtër në 2014, 14 Milion Britma nga Lisa Azuelos. Ajo luajti rolin kryesor në filmin televiziv Marion, 13 Vjeç Përgjithmonë nga Bourlem Guerdjou. Marion u përshtat nga libri eponimik i Nora Fraisse që e rishikon skandalin e Marion Fraisse në të cilën një nxënëse e shkollës kreu vetëvrasje pas ngacmimeve nga nxënësit e tjerë, dhe u transmetua për herë të parë në Francë 3 më 27 shtator 2016. [4] Në një intervistë për Le Monde, Bajrami reflektoi se ky ishte roli i parë në të cilin ajo ndjeu kontroll krijues dhe ishte në gjendje të zhytet, pasi lexoi librin dhe u takua me nënën e Marion Fraisse. [5]

Shkolla në Pushim, Portreti i një Vajze në Zjarr, dhe debutimi i regjisë (2017 - tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bajrami më pas luajti në dy filma të tjerë të shkurtër: Dy të Rinj Vdesin nga Tomasso Usberti, i cili fitoi çmimin e tretë nga Cinéfondation në Festivalin e FilmitKanë në 2017, dhe filmi i vitit 2018 Pas Natës, nga Valentin Plisson dhe Maxime Roux.

Ajo luajti rolin e Apollinës, udhëheqëse e një grupi prej gjashtë nxënësish të talentuar që përballen me mësuesin zëvendësues të tyre (luajtur nga Laurent Lafitte) në filmin e Shkolla në Pushim 2019 të Sébastien Marnier 2019, i përshtatur nga romani eponimik i Christophe Dufossé. [6] Ajo u vlerësua për portretizimin e saj të Apollinës, me ç'rast EJ Oakley nga The Panoptic thotë se "Luana Bajrami është veçanërisht kërcënuese si Apollina fjalamane dhe e zymtë". [7]

Bajrami u vlerësua për portretizimin e saj të Sophie në filmin e pavarur Francez i vitit 2019, Portreti i një Vajze në Zjarr. Po atë vit, ajo luajti rolin e Emës në filmin Gëzuar Ditëlindja të Cedric Khan, film i cili shtjelloi dramën e një ribashkimi të një familje jofunskionale. [8] [9]

Në vitin 2020, u bë e ditur se Bajrami ishte duke bërë debutimin e saj regjisorial me filmin Kodra Ku Luaneshat Hungërojnë. [10] Bajrami u nominua si "Aktorja më premtuese" në Çmimet César 2020. [11]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e filmave që paraqesin Bajramin
vit titull rol Shënime
2020 Luaneshat e Kodrës Regjisore
2019 Gëzuar Ditëlindjen Emma
Portreti i një Vajze në Zjarr Sophie
Shkolla në Pushim Apolline
2018 Pas Natës Anastasia
2017 Dy të Rinj Vdiqën Vera Film i shkurter
2016 Marion, 13 Vjeç Përgjithmonë Marion
2014 14 Milion Britma Louise Film i shkurter
2011 Zgjedhja e Adeles Kaniousha

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e serive televizive me Bajramin
Viti Titull Roli Shënime
2019 E Përditshmja Vetja
Nën Lëkurë Léa Bourdouin Mini-serial TV
2018 Lufta kundër kafshëve Nadia
2011 Gjerësisht të Dielen e Ardhshme Vetja

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Home » CIFF". www.ciffcalgary.ca (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-03-08.
 2. ^ "Luàna Bajrami, des débuts prometteurs au cinéma". Le Monde.fr (në frëngjisht). 2019-09-04. Marrë më 2020-01-29.
 3. ^ "Luàna Bajrami, des débuts prometteurs au cinéma". Le Monde.fr (në frëngjisht). 2019-09-04. Marrë më 2020-01-28.
 4. ^ Telestar.fr (2016-09-27). "Marion, 13 ans pour toujours, France 3 : que devient Nora Frai... - Télé Star". www.telestar.fr (në frëngjisht). Marrë më 2020-01-28.
 5. ^ "Luàna Bajrami, des débuts prometteurs au cinéma". Le Monde.fr (në frëngjisht). 2019-09-04. Marrë më 2020-01-29.
 6. ^ "'School's Out' ('L'heure de la sortie'): Film Review | Venice 2018". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2020-01-28.
 7. ^ "London Film Festival 2018: School's Out". The Panoptic (në anglishte britanike). 2018-09-27. Marrë më 2020-01-28.
 8. ^ Lépine, Cédric. "La famille décousue selon Cédric Kahn". Club de Mediapart (në frëngjisht). Marrë më 2020-01-28.
 9. ^ "'Happy Birthday' ('Fete de famille'): Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2020-01-28.
 10. ^ Goodfellow, Melanie. "42 European films to tempt festival directors in 2020". Screen (në anglisht). Marrë më 2020-01-28.
 11. ^ "César 2020 : Lyna Khoudri et Anthony Bajon parmi les révélations". Premiere.fr (në frëngjisht). 2019-11-13. Marrë më 2020-01-29.