Luani barbar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Luani berber
Një mashkull i fotografuar në Algjeri nga Alfred Edward Pease, 1893.[1]
Luanesha dhe këlyshët e saj
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Lloji:
Nënlloji:
P. l. leo
Emri trinomial
Panthera leo leo
(Linnaeus, 1758)
Sinonimet
  • P. l. africana (Brehm, 1829)
  • P. l. nubica (de Blainville, 1843),
  • P. l. somaliensis (Noack, 1891)

Luani berber, i njohur edhe si luani i Atllasit, është një popullatë e Panthera leo leo, dikur vendas i Afrikës Veriore, duke përfshirë malet e Atllasit, që konsiderohet i zhdukur në natyrë.[2] Alfred Pis iu referua luanit berber si luani i Afrikës Veriore dhe llogariti se popullata është zvogëluar që nga mesi i shekullit të XIX, pas futjes në përdorim të armëve të zjarrit dhe shpërblimeve për gjuajtjen e tyre. Gjuajtja e fundit e regjistruar e një luani berber u bë në Marok në vitin 1942. Grupe të vogla të luanëve berberë mund të kenë mbijetuar në Algjeri deri në fillim të viteve 1960-të dhe në Marok deri në mesin e viteve 1960.[3]

Një luan nga Konstantini, Algjeri, u konsiderua si ekzemplar i llojit Felis leo, i përdorur nga Lineu në vitin 1758.[4][5] Luani berber u përshkrua të parën herë nga zoologu austriak Johann Nepomuk Meyer nën trinomenin Felis leo barbaricus, duke u bazuar në një ekzemplar nga Bregu berber.[6]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pease, A. E. (1913). The Book of the Lion John Murray, London.
  2. ^ Burger, J.; Hemmer, H. (2006). "Urgent call for further breeding of the relic zoo population of the critically endangered Barbary lion (Panthera leo leo Linnaeus 1758)" (PDF). European Journal of Wildlife Research. 52 (1): 54–58. doi:10.1007/s10344-005-0009-z. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 korrik 2007. Marrë më 16 gusht 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Black, S. A.; Fellous, A.; Yamaguchi, N.; Roberts, D. L. (2013). "Examining the Extinction of the Barbary Lion and Its Implications for Felid Conservation". PLoS ONE. 8 (4): e60174. doi:10.1371/journal.pone.0060174. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  4. ^ Allen, J. A. (1922-1925). Carnivora Collected by the American Museum Congo Expedition. Bulletin of the American Museum of Natural History, Vol. XLVII: 74–281.
  5. ^ Harper, F. (1945). Extinct and vanishing mammals of the Old World. American Committee for International Wild Life Protection, New York.
  6. ^ Meyer, J. N. (1826). Dissertatio inauguralis anatomico-medica de genere felium. Doctoral thesis, University of Vienna.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]