Jump to content

Lucas Vázquez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lucas Vázquez

Vázquez me Real Madridin në 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLucas Vázquez Iglesias[1]
Datëlindja (1991-07-01) 1 korrik 1991 (33 vjeç)[1]
VendlindjaCurtis, Spanjë
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)[1]
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri17
Karriera me të rinjtë
2000–2004Curtis
2004–2007Ural
2007–2010Real Madrid
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2011Real Madrid C14(2)
2011–2015Real Madrid B92(15)
2014–2015Espanyol (huazim)33(3)
2015–Real Madrid123(12)
Karriera ndërkombëtare
2016–Spanja9(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21:36, 17 gusht 2019 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 20:03, 20 qershor 2018 (UTC)

Lucas Vázquez Iglesias (Spanjisht: [ˈlukaz ˈβaθkeθ iˈɣlesjas]; lindur më 1 korrik 1991) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si anësor për klubin spanjoll Real Madrid dhe kombëtaren spanjolle.

Ai u formua si lojtar tek akademia e Real Madridit, por debutoi si profesionist gjatë sezonit 2014–15 me Espanyol në formë huazimi. Pas një sezoni, ai u rikthye në Madrid, ku fitoi disa trofe të rëndësishëm, përfshirë edhe tre UEFA Liga Kampionesh dhe kampionatin në vitin 2017.

Vázquez gjithashtu ka luajtur për Spanjën, duke e përfaqësuar në Euro 2016 dhe Kupën e Botës 2018.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vázquez ka lindur në Curtis, Galicia dhe mbërriti tek sistemi i të rinjëve të Real Madridit në vitin 2007, në moshën 16 vjeçare. Ai debutoi me ekipi C gjatë sezonit 2010–11, kurse me rezervat një sezon më vonë, duke shënuar katër gola në 23 ndeshje, kontribut që ndihmoi ekipin të rikthehej në divizionin e dytë pas një mungese pesë-vjeçare; debutimi i tij erdhi më 25 shkurt 2012 në barazimin 2–2 në shtëpi ndaj La Roda CF.[2]

Vázquez zhvilloi paraqitjen e tij të parë në Segunda División më 17 gusht 2012, duke luajtur në gjashtë minutat e fundit të humbjes 1–2 jashtë fushe kundër Villarreal CF.[3] Goli i parë si profesionist erdhi më 15 tetor në suksesin 3–2 në shtëpi ndaj UD Las Palmas.[4]

Më 19 gusht 2014, Vázquez u huazua tek klubi i La Ligas, RCD Espanyol, në një marrëveshje një-sezonale.[5] Ai bëri debutimin e tij në elitën e futbollit spanjoll më 30 gusht duke luajtur si zëvëndësues i Salva Sevilla në humbjen 1–2 në shtëpi ndaj Seviljes.[6]

Goli i parë i Vázquez në La Liga erdhi më 5 tetor 2014 në fitoren 2–0 ndaj Real Sociedad në shtëpi; goli i tij ishte i pari i ndeshjes.[7] Më 3 qershor të vitit të ardhshëm, ai firmosi një kontratë katër-vjeçare të përherëshme me Pericos,[8] për shumën e 2 milion €.[9]

Rikthimi te Real Madrid

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 qershor 2015, Real Madridi aktivizoi klauzolën e ri-blerjes duke rikthyer Vázquezin në klub.[10] Ai zhvilloi paraqitjen e parë me ekipin e të rriturve më 12 shtator në fitoren tenistike 6–0 kundër ish ekipit të tij Espanyol,[11] kurse ndeshja e parë si titullar një javë më vonë, në fitoren 1–0 ndaj Granadës.[12]

Vázquez shënoi golin e parë zyrtar me klubin më 30 dhjetor 2015 në një ndeshje me Real Sociedadin; ai zëvëndësoi francezin Karim Benzema dhe shënoi golin që e çoi ndeshjen në 3–1 në Stadiumin Santiago Bernabéu.[13] Ai gjithashtu kontriboi me shtatë prezenca në UEFA Ligën e Kampioneve ku Real Madrid doli fitimtar; në finale kundër Atlético Madrid, ai zëvëndësoi sërisht Benzeman në fund të takimit, që u mbyll 1–1 dhe shkoi tek gjuajtjet e penalltive, me Vázquez që shënoi në tentativën e tij duke ndihmuar ekipin të fitojë.[14]

Vázquez filloi sezonin e ri duke luajtur në Superkupën e Evropës ndaj ekipit tjetër spanjoll Seviljes; ai dhuroi asistin e golit të kapitenit Sergio Ramos duke e çuar ndeshjen në shtesë ku Reali fitoi 3–2.[15] Ai firmosi një kontratë të re më 26 tetor 2016, që do të zgjaste deri në qershor 2021.[16]

Ai luajti 33 ndeshje gjatë sezonit 2016–17 në kampionat dhe shënoi dy herë,[17][18] me Realin që fitoi titullin e parë pas pesë viteve.[19]Ligën e Kampioneve, ai luajti dhjetë ndeshje dhe shënoi një herë në fazën e grupeve[20] me Realin që triumfoi për herë të dytë rresht.[21]

Një sezon më vonë po në Ligën e Kampioneve, Vázquez luajti po dhjetë ndeshje dhe shënoi sërisht një gol[22] me Realin që fitoi titullin e tretë rresht dhe të 13tin në histori.[23]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vázquez nuk luajti me asnjë nga ekipet e moshave të Spanjës. Më 17 maj 2016, ai sëbashku me Saúl Ñíguez dhe Sergio Rico ishin tre lojtarët me zero ndeshje për ekipin e parë që u emëruan në listën paraprake të Vicente del Bosques për në UEFA Euro 2016 në Francë,[24] dhe në fund ishte pjesë edhe e listës përfundimtare.[25] Ai debutoi zyrtarisht më 7 qershor, duke luajtur si titullar për 61 minuta në humbjen 0–1 në miqësore ndaj GjeorgjisëColiseum Alfonso Pérez.[26]

Ai luajti vetëm një herë në turnament, duke luajtur në 20 minutat e fundit në vend të Álvaro Moratas në humbjen 0–2 ndaj ItalisëStade de France.[27] Dy vite më vonë, ai ishte edhe pjesë e skuadrës që luajti në Kupën e Botës 2018 në Rusi.[28] Ai zhvillpi paraqitjen e tij të parë në një Kupë Bote në ndeshjen e parë të Spanjës, në barazimin 3–3 ndaj Portugalisë më 15 qershor, ku Vázquez hyri në fushën e lojës në 15 minutat e fundit në vend të mesfushorit David Silva.[29][30]

Vázquez në aksion me Real Madridin kundër Celta de Vigo në 2016

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 16 janar 2019[31]
Klubi Sezoni Liga Kupa1 Kontinenti Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Real Madrid Castilla 2011–12 26 4 0 0 0 0 26 4
2012–13 26 3 0 0 0 0 26 3
2013–14 40 8 0 0 0 0 40 8
Gjithsej 92 15 0 0 0 0 92 15
Espanyol (huazim) 2014–15 33 3 5 1 0 0 38 4
Real Madrid 2015–16 25 4 1 0 7 0 33 4
2016–17 33 2 7 1 10 1 50 4
2017–18 33 4 10 3 10 1 53 8
2018–19 16 1 5 1 5 1 26 3
Gjithsej 107 11 23 5 32 3 162 19
Gjithsej karriera 232 29 28 6 32 3 284 38

1 Përfshirë ndeshjet e Supercopa de España, UEFA Super Kupës dhe FIFA Kupës së Botës për Klube.

Redaktuar më 20 qershor 2018[32]

Spanja
Viti Ndsh Gola
2016 3 0
2017 0 0
2018 6 0
Gjithsej 9 0
Real Madrid Castilla[33]
Real Madrid
 1. ^ a b c "FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF" (PDF). FIFA. 16 dhjetor 2017. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 dhjetor 2017. Marrë më 23 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Fourteen players score for Castilla" [Katërmbëdhjetë lojtarë shënojnë për Castillan] (në anglisht). Real Madrid C.F. 27 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2013. Marrë më 24 maj 2013.
 3. ^ Diego Acedo (17 gusht 2012). "Cavenaghi toma los mandos del 'Submarino'" [Cavenaghi merr kontrollin e 'Nëndetëses']. Marca (në spanjisht). Marrë më 24 maj 2013.
 4. ^ "El 'loco' Castilla enajena a Las Palmas" [Castilla e 'çmendur' largon Las Palmas]. Marca (në spanjisht). 15 tetor 2012. Marrë më 20 gusht 2014.
 5. ^ "Lucas Vázquez jugarà cedit a l'Espanyol" [Lucas Vázquez do të luaj në huazim tek Espanyol]. RCD Espanyol. 19 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "El Sevilla impone su oficio ante el Espanyol" [Sevilla nënshtron Espanyolin]. Marca. 31 gusht 2014. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "El Espanyol pone a Arrasate contra las cuerdas" [Espanyol vendos Arrasate me shpatulla pas murit]. Marca. 5 tetor 2014. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Lucas Vázquez, perico" [Lucas Vázquez, një parakeet]. RCD Espanyol. 3 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2015. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "El Espanyol comprará a Lucas Vázquez" [Espanyol do të blejë Lucas Vázquez]. Fichajes. 29 maj 2015. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Official announcement: Lucas Vázquez" [Lajmërim zyrtar: Lucas Vázquez]. Real Madrid C.F. 2 korrik 2015. Marrë më 2 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Reali tërmet 6-ballësh Espanjolit, Ronaldo thyen rekordin e Raulit". Panorama Sport. 13 shtator 2015. Marrë më 13 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Real përkohësisht në krye, mposht me gol të dyshimtë Granada-n". Top-Channel-tv. 19 shtator 2015. Marrë më 19 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Reali me shumë vështirësi mposhti Real Sociedadin (Video)". Gazeta Express. 30 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2016. Marrë më 30 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Champions, Real Madrid shpallet kampion i Europës për herë të 11". Top-Channel-tv. 28 maj 2016. Marrë më 28 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Reali ngre Superkupën e Europës, barazon e fiton në limite ndaj Seviljas". Top-Channel-tv. 9 gusht 2016. Marrë më 9 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Reali ia rinovon kontratën Vazquez-it". Botasot.info. 21 tetor 2016. Marrë më 21 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Osasuna 1–3 Real Madrid". Sky Sports. 11 shkurt 2017. Marrë më 22 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Real dërrmon Deportivon, shkëlqen Isco". Klan Kosova. 26 prill 2017. Marrë më 22 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Real Madrid, kampion i Spanjës pas pesë vjetësh". Gazeta Express. 21 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 22 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Real Madrid 5–1 Legia Warsaw". BBC Sport. 18 tetor 2016. Marrë më 6 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Kemajl Goca (3 qershor 2017). "Real Madridi në histori, 12 herë kampion i Evropës". Gazeta Express. Marrë më 22 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Así llegan Real Madrid y Liverpool a la final de la Champions" [Kështu do të mbërrijnë Real Madridi dhe Liverpooli në finalen e Ligës së Kampioneve]. RCN Radio. 25 maj 2018. Marrë më 29 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Liga e Kampioneve – Real Madridi gjunjëzon Liverpulin dhe fiton titullin e 13-të, Ronaldo të 5-tin". trt.net.tr. 27 maj 2018. Marrë më 22 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Ekipi i Spanjës për "Euro 2016" (FOTO)". Zëri.info. 17 maj 2016. Marrë më 12 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Zyrtare: Spanja e publikon listën për EURO 2016". Sovrani.info. 17 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2016. Marrë më 12 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Gjeorgjia trondit Spanjën (Video)". Zëri.info. 7 qershor 2016. Marrë më 7 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Italia 'hakmerret' ndaj Spanjës dhe gjen Gjermaninë në çerekfinale". Panorama Sport. 27 qershor 2016. Marrë më 27 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Morata ngelet jashtë. Lista e Spanjës për "Rusia 2018"". insporti.com. 21 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2018. Marrë më 21 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Video / Perla e Ronaldos dhe tregolësh, Portugali-Spanjë dhuron spektakël". Mapo.al. 15 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2018. Marrë më 15 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Gola dhe spektakël, Ronaldo ndalon 'furinë' spanjolle". Sot.com.al. 15 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 15 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Lucas Vázquez". Soccerway. Marrë më 25 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Lucas Vázquez". European Football. Marrë më 20 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Lucas Vázquez – Trophies". Soccerway. Marrë më 27 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Reali fiton Superkupën e Spanjës, 5-1 rezultati i përgjithshëm i dy përballjeve me Barcelonën". Faxweb.al. 17 gusht 2017. Marrë më 17 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Real Madridi thyen rekordin e klubit për trofe të fituar brenda një viti". Telegrafi.com. 16 dhjetor 2017. Marrë më 18 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]