Ludwig Boltzmann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ludwig Boltzmann
Ludwig Boltzmann
Lindi Ludwig Eduard Boltzmann
Shkurt 20, 1844(1844-02-20)
Vjenë, Austri
Vdiq Shtator 5, 1906 (62 vjeç)
Duino, Itali
Vendbanimi Austri, Gjermani
Kombësia Austriak
Fusha Fizikë
Nënshkrimi

Ludwig Eduard Boltzmann (Vjenë, Austri, 20 shkurt 1844 - Duino, Itali, 5 shtator 1906) ishte një fizikan, matematikan dhe filozof austriak.

Boltzmann ishte një nga fizikantët teorikë më të rëndësishëm të të gjitha kohërave.

Reputacioni i tij është për shkak të hulumtimit në termodinamikë dhe mekanikës statistikore (Ekuacioni themelor i teorisë kinetike të gazeve dhe ligji i dytë i termodinamikës).

Ai gjithashtu dha një kontribut të rëndësishëm në mekanikë, elektromagnetizëm, matematikë dhe filozofi.

Ai ishte një figurë e diskutueshme dhe idetë e tij inovative shpesh ishin keqkuptuar dhe kundërshtuar. Në veçanti, pasioni i tij për matematizëm ekstrem i dha atij pseudonimin e "terroristit algjebrik".