Ludwigshafen am Rhein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ludwigshafen am Rhein
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Ludwigshafen am Rhein is located in Gjermania
Ludwigshafen am Rhein
Ludwigshafen am Rhein

Koordinatat: 49°28′52″V 8°26′7″L / 49.48111°V 8.43528°L / 49.48111; 8.43528

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi
Qarku Rheinland-Pfalz
Kryetari i Bashkisë Eva Lohse (CDU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 77,68 km2
Popullsia 163.628(30. 06. 2006) banorë
Dendësia 2106 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 67059–67071 (nr.vjetër:6700)
Prefiksi 0621, 06237
Koordinatat 49° 28′ 52″ Veri

8° 26′ 7″ Lindje

Faqja Zyrtare www.Ludwigshafen.de

Ludwigshafen am Rhein është qyteti i dytë më i madh pas Mannheimitregjionin Rhein-Neckar. Qyteti Ludwigshafen është dhe i njohur pasi që aty ndodhet selia e industrisë kimike BASF. Qytete tjera të mëdha në afërsi janë Heidelberg diku rreth 25 km në jug-lindje, Karlsruhe diku rreth 50 km në jug dhe Mainz diku 60 km në veri. Buzë këtij qyteti kalon lumi Rajna, i cili e ndan me qytetin e Mannheimit dhe i jep një karakter të një porti të rëndësishëm këtyre dy qyteteve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]