Ludwigshafen am Rhein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ludwigshafen am Rhein
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
163.628(30. 06. 2006) banorë
2106 banorë/km²
Sipërfaqja 77,68 km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku Rheinland-Pfalz
Adresa e kuvendit Rathausplatz 20 67059 Ludwigshafen am Rhein
Kodi postal 67059–67071 (nr.vjetër:6700)
Prefiksi telefonik 0621, 06237
Faqe zyrtare www.Ludwigshafen.de
Politika
Kryetar Eva Lohse (CDU)
Partia udhëheqëse


Ludwigshafen am Rhein është qyteti i dytë më i madh pas Mannheimitregjionin Rhein-Neckar. Qyteti Ludwigshafen është dhe i njohur pasi që aty ndodhet selia e industrisë kimike BASF. Qytete tjera të mëdha në afërsi janë Heidelberg diku rreth 25 km në jug-lindje, Karlsruhe diku rreth 50 km në jug dhe Mainz diku 60 km në veri. Buzë këtij qyteti kalon lumi Rajna, i cili e ndan me qytetin e Mannheimit dhe i jep një karakter të një porti të rëndësishëm këtyre dy qyteteve.


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]