Jump to content

Lufta Civile Italiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trupi i pajetë i Benito Musolinit, Claretta Petacci dhe fashistëve të tjerë të ekzekutuar të ekspozuar në Milano.

Lufta Civile Italiane (Italisht: Guerra civile italiana) ishte një luftë civileMbretërinë e Italisë e zhvilluar gjatë fushatës italiane të Luftës së Dytë Botërore midis fashistëve italianë dhe partizanëve italianë (kryesisht të organizuar politikisht në Komitetin Nacional Çlirimtar) dhe, në një masë më të vogël, Ushtrisë Bashkëluftëtare Italiane.

Shumë fashistë italianë ishin ushtarë ose mbështetës të Republikës Sociale Italiane, një shtet kukull kolaboracionist i krijuar nën drejtimin e Gjermanisë naziste gjatë pushtimit të Italisë. Lufta Civile Italiane zgjati nga rreth 8 shtator 1943 (data e armëpushimit të Cassibile) deri më 2 maj 1945 (data e dorëzimit të Kazertës). Partizanët italianë dhe Ushtria Bashkëluftuese italiane e Mbretërisë së Italisë, ndonjëherë e mbështetur materialisht nga aleatët, luftuan njëkohësisht kundër forcave të armatosura pushtuese gjermane naziste. Përplasjet e armatosura midis Ushtrisë Nacional Republikane fashiste të Republikës Sociale Italiane dhe Ushtrisë Bashkëluftuese italiane të Mbretërisë së Italisë ishin të rralla,[1] ndërsa përplasjet midis fashistëve italianë dhe partizanëve italianë ishin të zakonshme. Kishte edhe disa konflikte të brendshme brenda lëvizjes partizane.[2] Në këtë kontekst, gjermanët, ndonjëherë të ndihmuar nga fashistët italianë, kryen disa mizori kundër civilëve dhe trupave italiane.

Ngjarja që më vonë shkaktoi Luftën Civile Italiane ishte depozitimi dhe arrestimi i Benito Musolinit më 25 korrik 1943 nga mbreti Victor Emmanuel III, pas së cilës Italia nënshkroi armëpushimin e Cassibile më 8 shtator 1943, duke i dhënë fund luftës së saj me aleatët. Megjithatë, forcat gjermane filluan pushtimin e Italisë menjëherë përpara armëpushimit, përmes Operacionit Achse, dhe më pas pushtuan dhe pushtuan Italinë në një shkallë më të madhe pas armëpushimit, duke marrë kontrollin e Italisë veriore dhe qendrore dhe duke krijuar Republikën Sociale Italiane (RSI), me Musolinin. u vendos si udhëheqës pasi u shpëtua nga parashutistët gjermanë në sulmin Gran Sasso. Si rezultat, Ushtria Bashkëluftuese italiane u krijua për të luftuar kundër gjermanëve, ndërsa trupat e tjera italiane vazhduan të luftonin përkrah gjermanëve në Ushtrinë Republikane Kombëtare. Përveç kësaj, një lëvizje e madhe e rezistencës italiane filloi një luftë guerile kundër forcave fashiste gjermane dhe italiane.[3] Fitorja antifashiste çoi në ekzekutimin e Musolinit, çlirimin e vendit nga diktatura dhe lindjen e Republikës Italiane nën kontrollin e Qeverisë Ushtarake Aleate të Territoreve të Pushtuara, e cila ishte funksionale deri në Traktatin e Paqes me Italinë në 1947.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pavone 1991, p. 238.
  2. ^ See for example the Porzûs massacre.
  3. ^ See as examples the following books (in Italian): Guido Crainz, L'ombra della guerra. Il 1945, l'Italia, Donzelli, 2007 and Hans Woller, I conti con il fascismo. L'epurazione in Italia 1943 - 1948, Il Mulino, 2008.
  4. ^ INCOM Video of the Week speech by Alcide De Gasperi at the peace conference in Italian language