Lufta dardano-bastarne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Mbretërisë Dardane

Lufta dardano-bastarne ishte një konflikt ushtarak midis Mbretërisë së Dardanisë dhe fisit Bastarnae.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filipi V i Maqedonisë planifikoi të përdorte Bastarnët si bazë për të sulmuar romakët, por kjo kërkonte që maqedonasit të vendoseshin në Dardani, së bashku me familjet e tyre, duke prekur dardanët si një grup etnik. Kjo do të shkatërronte armiqtë e vjetër të shtetit maqedonas dhe do të siguronte një rrugë për në Romë. Rreth njëzet vjet më parë, Filipi kishte humbur një luftë kundër Republikës Romake, të njohur si Lufta e Dytë Maqedonase . Megjithatë, lufta u kërcënua përsëri.

Dardanët përdorën çdo mundësi për të plaçkitur Maqedoninë dhe ushtria e Filipit ishte shumë e dobët në atë kohë për t'i sulmuar ata.

Në vitin 179 p.e.s. Filipi vdiq, pikërisht pasi Bastarnët u larguan nga atdheu i tyre. Kur dëgjuan lajmin për vdekjen e Filipit, Bastarnët filluan të lëviznin nëpër Mbretërinë Odrisiane . Thrakët mendonin se pas vdekjes së mbretit, ata nuk ishin më të detyruar të ndihmonin dhe furnizonin këta barbarë. Bastarnët filluan të plaçkitin Odrisian në kërkim të ushqimit. Trakët përbënin një ushtri, por ata ishin më të dobët se Bastarnët të cilët i mundën dhe i detyruan të evakuoheshin në kodra dhe male. Ushtarët dhe familjet trake u zhvendosën në majën më të lartë të Thrakisë, malin Musala . Bastarnët i ndoqën, por kur arritën në male, një stuhi e fortë i goditi dhe ata u tërhoqën.

Lufta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 30,000 Bastarnë filluan të shpërngulen në Dardani, ndërsa të tjerët u kthyen në shtëpi. Ata arritën në Dardani në vjeshtën e vitit 179 p.e.s.

Bastarnët formuan disa kampe. Dardanët menduan se do ta mposhtnin armikun me lehtësi, por kaluan vite dhe sulmuesit ishin ende aty. Në vitin 176 p.e.s, mbreti dardan Monuni II dërgoi një delegacion në Romë, duke akuzuar mbretin maqedonas Perseun për pushtimin e Bastarnëve. Perseu dëshironte marrëdhënie të mira me Republikën Romake, kështu që ai mohoi të gjitha akuzat.

Dardanët prisnin të sulmonin derisa aleatët e Bastarnëve, Skordiskët dhe Thrakët, të ziheshin me punët e fushave. Kështu dardanët u ndanë në dy grupe; njëri për të sulmuar përpara, dhe tjetri për të sulmuar nga krahu. Grupi i parë erdhi shumë herët dhe u mund. Bastarnët i shtynë dhe i rrethuan në qytetin e tyre. Grupi tjetër i ushtarëve dardanë nuk e dinin këtë, kështu që vazhduan të lëviznin drejt kampit armik. Bastarnët e befasuar nga përparimi i dardanëve lanë kampin e tyre bosh. Pa kampin e tyre, ata filluan të tërhiqen. Rrugës për në shtëpi ata kaluan lumin e ngrirë të Danubit. Akulli filloi të plasaritet dhe pothuajse të gjithë ushtarët e Bastarnëve vdiqën. Udhëheqësi i tyre, Klondiku, mbijetoi. [1]

Dardanët e fituan luftën, por u dëmtuan rëndë dhe u reduktuan në fuqi. Dardania vazhdoi të ekzistojë si shtet i pavarur deri në pushtimin romak në vitin 28 p.e.s.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "History of Balkan tribes" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2018-09-23. Marrë më 2018-09-22.
  2. ^ Papazoglu, Fanula (1969). Srednjobalkanska plemena u predrimsko doba. Tribali, Autarijati, Dardanci, Skordisci i Mezi (në serbo-kroatisht). ANUBiH, Sarajevo.