Lufta e Paqësorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këshilli i Luftës së Paqësorit siç është fotografuar më 12 tetor 1942. Në foto janë përfaqësues nga Shtetet e Bashkuara (ulur), Australia, Kanadaja, Zelanda e Re, Mbretëria e Bashkuar, Kina, Holanda dhe Commonwealth Filipine

Lufta e Paqësorit, e quajtur ndonjëherë Lufta Azi-Paqësor, ishte teatri i Luftës së Dytë Botërore që u zhvillua në Azinë Lindore, Oqeanin Paqësor, Oqeanin Indian dhe Oqeani. Ishte gjeografikisht teatri më i madh i luftës, duke përfshirë teatrin e gjerë të Oqeanit Paqësor, Teatrin e Paqësorit Jugperëndimor, Luftën e Dytë Sino-Japoneze dhe Luftën Sovjeto-Japoneze.

Lufta e Dytë Sino-Japoneze midis Perandorisë së Japonisë dhe Republikës së Kinës kishte filluar që nga 7 korriku 1937, me armiqësi që datonin që nga viti 1931 me pushtimin japonez të Mançurisë.[1] Megjithatë, pranohet më gjerësisht se vetë Lufta e Paqësorit filloi më 7 dhjetor (8 dhjetor me orën japoneze) 1941, kur japonezët sulmuan njëkohësisht bazat ushtarake amerikane në Hawaii, Wake Island, Guam dhe Filipine dhe pushtuan Tajlandën dhe kolonitë britanike. të Malajas, Singaporit dhe Hong Kongut.[2]

Lufta e Paqësorit i pa aleatët përballë Japonisë, kjo e fundit e ndihmuar nga Tajlanda dhe në një masë më të vogël nga fuqitë e Boshtit, Gjermania dhe Italia. Japonezët arritën sukses të madh në fazën fillestare të fushatës, por gradualisht u zmbrapsën duke përdorur një strategji kërcimi në ishull. Aleatët miratuan një qëndrim të parë të Evropës, duke i dhënë përparësi të parë mposhtjes së Gjermanisë naziste, por megjithatë arritën të mbanin fuqinë e madhe industriale të Shteteve të Bashkuara. Japonezët kishin vështirësi të mëdha për të zëvendësuar humbjet e tyre në anije dhe avionë, ndërsa fabrikat dhe kantieret amerikane prodhonin një numër gjithnjë e më të madh të të dyjave. Luftimet përfshinin disa nga betejat më të mëdha detare në histori dhe sulmet masive ajrore aleate mbi Japoni, si dhe bombardimet atomike të Hiroshimës dhe Nagasakit.

Japonia u dorëzua pa kushte më 15 gusht 1945 dhe u pushtua nga aleatët. Japonia humbi zotërimet e saj të mëparshme në Azi dhe Paqësor dhe kishte sovranitetin e saj të kufizuar në katër ishujt kryesorë të origjinës dhe ishujt e tjerë të vegjël, siç përcaktohet nga Aleatët.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ MacLeod 1999, f. 1.
  2. ^ Japan Economic Foundation, Journal of Japanese Trade & Industry, Volume 16, 1997
  3. ^ Takemae 2003, f. 516.