Lufta e acarimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lufta e acarimit është një strategji ushtarake që përbëhet nga përpjekje luftarake për të fituar një luftë duke rraskapitur armikun deri në pikën e kolapsit përmes humbjeve të vazhdueshme në personel dhe material. Fjala trillim vjen nga rrënja latine atterere, që do të thotë "për t'u fërkuar", e ngjashme me "gërryerjen" e forcave të kundërshtarit në luftën e acarimit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]