Lufta e ftohtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fotografi e Murit të Berlinit e marrë nga ana perëndimore. Muri u ndërtua në vitin 1961 për të parandaluar largimin e gjermanëve lindorë dhe për të ndaluar ikjen e punëtorëve ekonomikisht të shkatërruar. Ishte një simbol i Luftës së Ftohtë dhe rënia i tij në 1989 shënoi fundin e luftës.

Lufta e ftohtë ishte një gjendje e tensioneve politike dhe ushtarake pas Luftës së II Botërore, ndërmjet fuqive të Bllokut Perëndimor (Shtetet e Bashkuara, aleatët e tyre në NATO dhe të tjerë) dhe fuqive të Bllokut Lindor (Bashkimi Sovjetik dhe aleatët e tyre në Paktin e Varshavës).

Historianët nuk pajtohen plotësisht në datat, por për vitet nga 1947-1991 kanë mendim të përbashkët. Termi "i ftohtë" është përdorur për shkak se nuk kishte luftime në shkallë të gjerë të drejtpërdrejtë mes dy palëve, edhe pse ka pasur luftëra të mëdha rajonale, të njohura si luftëra vetm nga njëra palë, siç janë në Korea, Vietnam, ndërsa në Afganistan u mbështet nga të dy palët.

Prapavija[redakto | redakto tekstin burimor]

Fundi i Luftës së Dytë Botërore (1945–47)[redakto | redakto tekstin burimor]

Fillimi i Pasojat[redakto | redakto tekstin burimor]