Lugina e Ujqërve Atdheu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lugina e Ujqërve Atdheu

Viti 2017
Regjia Serdar Akar
Prodhimi Nexhati Shashmaz
Skenari Alper Erze
Nexhati Shashmaz
Cahit Kayaoğlu
Murat Koca
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Nexhati Shashmaz
Cahit Kayaoğlu
Erhan Ufak
Ertuğrul Şakar
Sinem Öztürk
Yücel Erten
Muzika Gökhan Kırdar
Kinematografia
Montazhi
Studioja kinematografike
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 29 shtator 2017 (Turqia)
28 shtator 2017 (Gjermania)
28 shtator 2017 (Austria)
28 shtator 2017 (Azerbajxhani)
28 shtator 2017 (Belgjika)
28 shtator 2017 (Danimarka)
28 shtator 2017 (Franca)
28 shtator 2017 (Holanda)
28 shtator 2017 (Anglia)
28 shtator 2017 (Suedia)
Kohëzgjatja 105 minuta
Shteti Flag of Turkey.svg Turqia
Gjuha Turqisht
Vlerësimi
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Lugina e Ujqërve: Palestinë
Pasohet nga

Lugina e Ujqërve Atdheu (Turqisht: Kurtlar Vadisi Vatan) është film i bazuar në grusht shtetit në Turqi që ndodhi më 15 korrik. Regjisori i filmit është Serdar Akar. Skenaristët janë Alper Erze, Nexhati Shashmaz, Cahit Kayaoğlu dhe Murat Koca.[1] Në javën e parë u shikua nga 233.708 shikues.[2] Përveç kësaj, filmi është nisur në Gjermani, Austri, Azerbajxhan, Belgjikë, Danimarkë, Francë, Holandë, Anglia dhe Zvicër më 28 shtator, gjithsej prej 140 kinemash.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një operacioni në Irak, Polat Alemdar dhe skuadra e tij marrin hartën e Turqisë. Harta e Turqisë është shënuar me disa pika kyçe dhe vende strategjike, si bazat ushtarake dhe qendrat e operacioneve speciale, por edhe qytetin kufitar Yalavuz, pranë Sirisë. Armiqtë që kanë qenë duke pritur për një kohë të gjatë për ta pushtuar vendin e turqve me një ushtri të madhe në kufi dhe presin për mesazhin e grushtit të shtetit. Polat Alemdari dhe skuadra e tij do të luftojnë me kombin turk kundër armiqve brenda dhe jashtë vendit.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]