Luigi Pirandello

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Luigi Pirandello Nobel prize medal.svg
Luigi Pirandello 1934.jpg
Ditëlindja: 28 qershor 1867
Vendlindja: Agrigento, Italia Italia
Ditëvdekja: 10 dhjetor 1936
Vendvdekja: Romë, Italia Italia
Nënshtetësia: Italian
Zhanri: Teatër, Poezi, Prozë

Luigi Pirandello (28 qershor 1867, Agrigento, Itali, - 10 dhjetor 1936 Romë, Itali) ishte një shkrimtar, dramaturg dhe poet italian. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi për vitin 1934.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Pirandello, me prejardhje nga një familje e mirëqenë borgeze, lindi më 1967 ne provincën siciliane te Agrigentos. Ashtu siç ka rrëfyer shpesh ne librat e tij, ka pasur një fëmijëri jo te lehtë për shkak te vështirësisë për te komunikuar me të rriturit. Vuante dhe nga pagjumësia. Pasi kreu studimet ne vendlindje, vazhdoi studimet universitare në Palermo dhe pastaj në Romë, dega filologji romane, studime që arriti ti përfundonte vetëm në BonnGjermani-së[1]. .

Suksesi[redakto | redakto tekstin burimor]

Kurorëzimi i Pirandellos si shkrimtar i mirëfillte erdhi bashkë me romanin e tij të parë, "Qe Mattia Paskal", i publikuar në 1904. Edhe pse kritika letrare nuk i dha shumë hapësirë, publiku e priti mirë shkrimtarin dhe vlerësoi filozofinë e tij të "maskave", e cila do ta shoqëroje gjatë gjithë veprave.

Në vitet pas 1922 i dedikohet edhe teatrit, gjithmonë ne gërshetim me një ironi të hollë dhe një pështjellim i sjelljes së njeriut, ne kërkim të së vërtetës kaq relative dhe personale.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Novela[redakto | redakto tekstin burimor]

Poezi[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 1889 : Mal giocondo (Playful Evil)
  • 1891 : Pasqua di Gea (Easter of Gea)
  • 1894 : Pier Gudrò, 1809–1892
  • 1895 : Elegie renane, 1889–90 (Rheinland Elegies)
  • 1901 : Zampogna (The Bagpipe)
  • 1909 : Scamandro
  • 1912 : Fuori di chiave (Out of Tune)

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Stampa:It icon Biografia di Luigi Pirandello, Biblioteca dei Classici italiani di Giuseppe Bonghi (Accessed 2 November 2010)

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]