Luis María Echeberría

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luis María Echeberría
Të dhënat personale
Emri i plotëLuis María Echeberría Igartua
Data e lindjes (1940-03-24) 24 Mars 1940 (81 vjeç)
Vendi i lindjesAsúa, Spanjë
PozicioniMbrojtës
Karriera në rini
Getxo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1958–1960Getxo
1960–1961Baskonia
1961–1972Athletic Bilbao257(1)
1972–1973Barakaldo9(0)
Ekipi kombëtar
1961Spanja B1(0)
1962–1963Spanja4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Luis María Echeberría Igartua (lindur më 24 Mars 1940) është një ish futbollist spanjoll i cili ka luajtur si mbrojtës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Asúa, Biscay, Echeberría firmosi me Athletic Bilbao në vitin 1961 në moshën 21 vjeçare, nga skuadra e Shtetit Bask CD Baskonia, që në atë kohë ai nuk ishte lojtar i akademisë së skuadrës. Ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë dhe në La Liga më 10 shtator 1961 në humbjen 1–2 jashtë fushe kundër Sevilla FC. Ai e përfundoi sezonin e tij të debutimit ai luajti 29 nga 30 ndeshjet e mundshme me skuadrën e tij që përfundoi e pesta.

Në vitet e tjera, Echeberría do të bëheshe pjesë e mbrojtjes legjendare të Athletic Bilbao që përbëheshe nga José Ángel Iribar në portë, Jesús Aranguren dhe Iñaki Sáez,[1] duke ndihmuar Luanët që të fitonin Copa del Rey në vitin 1969 dhe duke luajtur në më shumë se 300 ndeshje zyrtare me klubin. Ai u tërhoq nga futbollit në vitin 1973 (në moshën 33 vjeçare) pasi luajti një sezon me Barakaldo CFSegunda División.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Echeberría ka luajtur katër ndeshje me kombëtaren spanjolle gjatë një viti karrierë (më saktë 11 muaj e 3 javë). Debutimi i tij erdhi më 6 qershor 1962 me kombëtaren e tij që u mposht 1–2 nga BraziliKupën e Botësatij viti, në Viña del Mar. Spanja u eleminua që në fazën e grupeve.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Athletic Bilbao

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "'Txutxi' Aranguren, un defensa total ('Txutxi' Aranguren, një mbrojtës i kompletuar)]". El País. Marrë më 12 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]