Luis Nazário de Lima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Ronaldo
Ronaldo-14-05-2013.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëLuis Nazário de Lima Ronaldo
Data e lindjes (1976-09-18) 18 Shtator 1976 (43 vjeç)
Vendi i lindjesFlag of Brazil.svg Brazili
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
Karriera në rini
1986-1989Valqueire
1989-1990Social Ramos
1990-1992São Cristóvão
1992-1993Cruziero
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1993-1994Cruziero14(12)
1994-1996PSV46(42)
1996-1997Barcelona37(34)
1997-2002Inter68(49)
2002-2007Real Madrid127(83)
2007-2008Milan20(9)
2008-2011Corinthias31(18)
Ekipi kombëtar
1993-1994Brazil U-1722(22)
1996Brazil Olimpik8(6)
1994-2011Brazil98(62)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 15:48 29 maj 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 15:48 29 maj 2014

Luis Nazário de Lima i njohur si Ronaldo, lindi më 18 shtator të vitit 1976, është ish futbollist brazilian.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në 1997: Fillimet në Brazil dhe kthim prapa në superstar

Ronaldo filloi karrierën e tij footballing në Clube Tenis Valqueire, një lokal Futsal Shoqata e rrethit Bento Ribeiro, ku ai ka lindur. Fillimisht, ai u përpoq të jetë një portjeri, lëvizi për shkak të mungesës së koha e kaluar në stuhi. Me 13 vjeç, ai u bashkua me Futsal Club Klubi Social Bento Ribeiro Ramos në. Dy vjet më vonë, ai u transferua në São Cristóvão dhe pastaj të luajtur nga Großfeld. Nëpërmjet sugjeroi ai punën e tij është një për braziliane U-17 dhe e ekipit kombëtar të tjera të ngjallur interesin e KE Cruzeiro nga Belo Horizonte, 1993 Në atë. [1] Në sezonin e tij të parë në kampionatin brazilian, ai arriti në 14 lojra dymbëdhjetë portat . Ka qenë një tjetër 22 hits që janë të përshkruara në rajonale e shtetit Minas Gerais kampionatin (e Campeonato Mineiro) shënoi.

Pas 1994 ai debutimin e tij në ndeshjen e ekipit kombëtar brazilian dhe në të njëjtin vit në Kupën e Botës në Shtetet e Bashkuara u kishin marrë pjesë në atë evropian klubeve me vëmendje. Edhe pse duke përfshirë të dy të lartë të klubeve italiane Juventus dhe AC Milan Torinos u, ai kaloi në këshillat e tij të ekipit kombëtar koleg Romario për 9,5 milion DM për të PSV Eindhoven holandisht Topverein. [2] Kjo ishte shuma më të lartë ndonjëherë për një brazilian lojtarë janë paguar. [3]

Për Eindhoven Ronaldo luajti nga 1994 në 1996 dhe pastaj të avancuar me 54 gola në 57 ndeshjet në një kërkesë shumë lakmohem grevist. Rrjedhimisht, ai ishte shumë i lartë evropian për klubet e interesuara dhe përfundimisht u zhvendos në vitin 1996 për 30 milion DM për FC Barcelona. [3] Edhe në qoftë se vetëm një vit me Catalans bëri, ai ishte shumë i suksesshëm: "Ja, kështu që ai e qëlloi në finalet e Kupës Evropian Pokalsieger vendimtare 1-0 mbrojtjen kundër Paris Saint-Germain dhe mori 34 hits krye shënues në King's Primera Division. Gjatë kësaj kohe ai ishte dy herë (1996 dhe 1997) për botën futbollist dhe një herë (1997) të Evropës futbollist i vitit - në të dy rastet, si lojtari më i ri i të gjithë kohës, i cili u dha çmimin.

FC Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në 1997: fillimet në Brazil dhe kthim prapa në superstar

Ronaldo filloi karrierën e tij futbollistike në Clube Tenis Valqueire, një lokal Futsal Shoqata e rrethit Bento Ribeiro, ku ai ka lindur. Fillimisht, ai u përpoq të jetë një portjeri, lëvizi për shkak të mungesës së koha e kaluar në stuhi. Me 13 vjeç, ai u bashkua me Futsal Club Klubi Social Bento Ribeiro Ramos në. Dy vjet më vonë, ai u transferua në São Cristóvão dhe pastaj të luajtur nga Großfeld. Nëpërmjet sugjeroi ai punën e tij është një për braziliane U-17 dhe e ekipit kombëtar të tjera të ngjallur interesin e KE Cruzeiro nga Belo Horizonte, 1993 Në atë. [1] Në sezonin e tij të parë në kampionatin brazilian, ai arriti në 14 lojra dymbëdhjetë portat . Ka qenë një tjetër 22 hits që janë të përshkruara në rajonale e shtetit Minas Gerais kampionatin (e Campeonato Mineiro) shënoi. Ronaldo Gjithashtu e vizitoi edhe Gjakoven ne 2002 ku japi para per failjet e varfera.

2002-2007: mes Milanit dhe Madridit

Megjithëse ai ishte i ri në Kupën Botërore si një nga lojtarët më të mirë të botës paraqet Ronaldo si nje fenomen . menjëherë pas kthimit të tij në zhgënjim për ndjekësit e Inter Milan: i mbushur me yje të kërkuar të shkojë në Real Madrid, Luis Figo (2000) dhe Zinedine Zidane (2001) e ardhshëm superstar Ronaldo dhe ndezi angazhohen për 45 milion euro në kontratën e tij me Inter. Me Real Madrid, ai fitoi në të njëjtin vit e Kupës së Botës, ku ai ka goditur 2-0 për fitore "Royal" ishte rastësisht. Për më tepër, ai u rizgjodh për Botërore dhe Evropiane futbollist i vitit.

Ronaldo i parë i sezonit në Madrid ishte shumë i suksesshëm. Për një, ai ishte i pari lojtar i klubit të tij për të marrë dhe ka qenë në ligën vetëm nga Roy Makaay tejkaloj dhe vendet e tjera se ekipi i tij fitoi 29. Koha e kampionatit spanjoll. Pas ai i vitit 1997 pasi ishte në gjendje për herë të dytë të "Pichichi" e trofe spanjisht e mbretit më të lartë dhe të fitojnë shënues. Real fitoi në anën tjetër, as në këtë as pas dy vjet e një titull, për atë që këtë me kaq shumë yje të mbushur me një krizë të ekipit u barazuar, sidomos në të njëjtën kohë me të madhe nga rivali Barcelona në spanjisht ligës dhe ligës së kampioneve mund triumf.

Nga sezonin 2006/2007, braziliant në klub nuk mbizotërojnë. Kështu ai qëndroi në 215 ditë të ligë pa Torerfolg dhe u mbështet nga traineri ri Fabio Capello nga Stammelf të dalë nga neuverpflichteten Ruud van Nistelrooy i dha më shumë besim. Sulmuesi rrënuar së bashku me të plagosurit përsëri. [6] Për këtë arsye, ai vendosi në janar 2007 për të kaluar përsëri në Milano në italisht Serie A. Por këtë herë ai punësohen në Inter, por jo në rivalët e tyre lokale në AC Milan - atë që ai / ajo është në e "Interisti mëtejshme sollën në emër i keq. [7] Në rastin e" Milan ", ai ishte kthyer prapë dhe mund të luajnë praktikë Torerfolge festuar. Të ligës së kampioneve fitore e Milanos, ai nuk ishte përfshirë në mënyrë aktive e lojës për shkak se ai i mungonte leje (ai është tashmë në këtë sezon për në Madrid ligës së kampioneve në rrezik). Në anën tjetër, i dha atij ish-klubin e tij Madrid gjithashtu një tjetër titull në mbledhjen e tij, sepse e ka fituar Real spanjisht kampionat. > vertauschen


1997-2002: lëndimi i brengos

Në fillim të preferuar për të 1997/1998 Sezoni Ronaldo në klub italian Inter Milan traditë. Të Nerazzurri "duke shpresuar për angazhimin e saj për të mbizotërimit të Torinos Juventus dhe AC Milan në Serie A në pauzë dhe të kampionatit të parë që nga viti 1989 për të fituar. Ky ishte ato transferimin tarifë e vlefshme 50 milion DM - ishte një nga më të lartë të transferojë shumat në mbarë botën. [4] ishte në gjendje të fillojë sezonin me shumë yje të (dhe të tjerët së bashku konkurroi Ronaldo Youri Djorkaeff, Diego Simeone dhe Ivan Zamorano mbi) Ekipi stocked me Juventus mbaj lart, por pastaj nuk e humbi më shumë e më shumë e lidhur, në mënyrë që në fund të sezonit "vetëm" e nën-kampionit dhe në fitoren e Kupës UEFA janë arritur. Ronaldo vetë ishte I dyti në listë pas shënues Oliver Bierhoff, pasi ka qenë i punësuar më parë në të gjitha leagues në të cilën ai e kishte luajtur më parë për të parë të përpiqet shënues ishte mbreti.

E mëposhtme sezonit ishte katastrofike për Inter. Në kampionat kemi arritur vetëm në vendin e tetë dhe as i kualifikuar për Kupën Evropiane. Ronaldo kishte këtë sezon për herë të parë me dëmtime të vogla për të luftuar dhe për këtë arsye mohuar vetëm 19 ndeshjet në të cilën ai e qëlloi të paktën 14 gola. Në vazhdim i lëndimit vënë sezonin e tij të vazhdueshme fat të keq kur ai ishte në nëntor 1999 drejtë të plagosur rëndë në gju dhe rikthimin e tij pas katër muaj më vonë, vetëm gjashtë minuta para se të kishte dhimbje të anulojnë lot. Rimëkëmbjes ishin të drejtë në gju ligaments shqyer. Ndërkohë kishte zog i ri për të vazhduar karrierën e tij të jetë në dyshim [5].

Pas 17 muajsh të rehabilitimit, ai u dha më 20 shtator 2001 në rumanisht UEFA Cup kundër klubit FC Brasov një tjetër rikthimin. Me mbështetjen e Rückrunde Ronaldo në sezonin 2001/2002 (ai arriti lojra shtatë në dhjetë ndeshje) Inter e mbajti deri në fundit matchday, shansin për të fituar kampionatin. Nga një 2:4 në ndeshjen e fundit kundër Lazio, tryezën e parë, por ende hapësirë për të humbur Juventus Torino. Në pasuese e Kupës së Botës 2002 në Korenë e Jugut dhe Japonia nga ana tjetër, Ronaldo festoi një kthim në botë dhe me krerët e ekipit kombëtar fitoi titullin.

Ai është lojtari me i mire i historise se ketij sporti...


Si një lojtar kombëtare

  * Pjesëmarrja në Kupën e Botës:
     o 1994 (pa përdorim) - World kampion
     o 1998 (7 lojrat, 4 qëllimet) - dytë
     o 2002 (7 lojrat, 8 qëllimet) - World kampion
  * Pjesëmarrja në Copa America:
     o 1995 (1 lojë, jo objektiv) - dytë
     o 1997 (6 lojra, 5 qëllimet) - fituesi
     o 1999 (6 lojra, 5 qëllimet) - fituesi
  * Pjesëmarrja në Kupën Confederations:
     o 1997 (5 lojrat, 4 qëllimet) - fituesi
  * Pjesëmarrja në turneun olimpik të futbollit:
     o 1996 (6 lojra, 5 qëllimet) - bronxi

Me klube

  * UEFA Liga kampioneve: 2007 (pa luajtur)
  Evropian * Kupën e Kupës: 1997
  * UEFA Cup: 1998
  FIFA Club * Kupa e Botës: 2007
  * Kupa e Botës: 2002
  * European Supercup: 2002, 2007
  * Kampionatin spanjisht: 2003, 2007
  * Kupën spanjisht: 1997
  * Spanish Supercup: 1996, 2003
  Holandisht * Kupën: 1996
  * Brazilian Kupën: 1993
  * Kampionatin e shtetit Minas Gerais: 1994
  * Shteti i kampionatit Sao Paulo: 2009

Çmime

  * Botërore futbollist i Vitit: 1996, 1997, 2002
  * Evropës futbollist i vitit: 1997, 2002
  * Laureus World Sports Awards: rikthimin e Vitit 2003
  * Golden Ball: 1998
  * Shënues King
     o 1996 në Hollandë,
     o 1999 në Copa America
     o 1997 dhe 2004 në Spanjë
     o 1997 European goalscorer King
     o 1997 Welttorjäger
     o 2002 Kupa e Botës goalscorer King
     o rekord shënues në Kupën Botërore (15 gola në 19 ndeshjet në kampionatin botëror 3)

Weblinks Commons: Ronaldo - foto, video dhe audio files

  * Www.ronaldo.com, Official Website
  * Www.corinthians.com.br, lajme lojtar profile
  * Www.rsssf.com, lista të gjitha ndeshjet Ronaldo
  * Www.kicker.de, statistikat
  * Www.weltfussball.de, statistikat
  * Letërsi e rreth Ronaldo dhe në katalogun e Bibliotekës Kombëtare gjermanisht

Samir Misini e shkru keti ne shqip

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performancat në klub Liga Kupa Kontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Brazil LigaCopa do Brasil Amerikë Jugore Gjithësej
1993-94 Cruzeiro Série A 32* 34* 5 1 12 10 49 45
Holandë LigaKNVB Cup Evropë Gjithësej
1994-95 PSV Eindhoven Eredivisie 33 30 1 2 2 3 36 35
1995-96 13 12 3 2 5 6 21 20
Spanjë LigaCopa del Rey Evropë Gjithësej
1996-97 Barcelona La Liga 37 34 5 8 7 5 49 47
Itali LigaCoppa Italia Evropë Gjithësej
1997-98 Internazionale Milano Serie A 32 25 4 3 11 6 47 34
1998-99 19 14 3 0 6 1 28 15
1999-00 7 3 1 0 0 0 8 3
2000-01 0 0 0 0 0 0 0 0
2001-02 10 7 1 0 5 0 16 7
Spanjë LigaCopa del Rey Evropë Gjithësej
2002-03 Real Madrid La Liga 31 23 1 0 12 7 44 30
2003-04 32 24 7 3 9 4 48 31
2004-05 34 21 1 0 10 3 45 24
2005-06 23 14 2 1 2 0 27 15
2006-07 7 1 2 1 4 2 13 4
Itali LigaCoppa Italia Evropë Gjithësej
2006-07 Milan Serie A 14 7 0 0 0 0 14 7
2007-08 6 2 0 0 0 0 6 2
Brazil LigaCopa do Brasil Amerikë Jugore Gjithësej
2009 Corinthians Serie A
Gjithësej Brazil 32 34 5 1 12 10 49 45
Holandë 46 42 4 4 7 9 57 55
Spanjë 164 117 18 13 44 21 226 151
Itali 88 58 9 3 22 7 119 68
Gjithësej karriera 330 251 36 21 85 47 451 319

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Që nga 2007: Zhvillimin e fundit

E filloi sezonin 2007/08 për Ronaldo me një kthim prapa. Pasi ai ishte në korrik 2007, një shalë lëndimit kishin ndjekur rikthimin përpjekje djaloshare lëndimit, kështu që klubi i tij një total prej gjysmë viti nuk është në dispozicion. Më pas, ai ishte me një masë të Fenerbahçe Stamboll dhe Rio de Zhaneiro Flamengo nderlidhura. [8] Përveç kësaj, ai gjithashtu të dyshuar për dopingu në një transfuzion të gjakut për shkak të shërimit më të shpejtë të tij kofshë. [9] Megjithatë, ai mund të në rikthimin e tij në 13 janar 2008 për të bindur kur ai ishte në lojë e ligë kundër SSC Napoli goditën dy herë dhe porta përgatitur një tjetër [10].

Replikë e zgjati vetëm një muaj, sepse në 13 shkurt 2008 Ronaldo plagosën rëndë se atë përsëri në ndeshjen e ligës kundër AS Livorno në Patellasehne krejtësisht shqyerje gjurin e majtë. Mjekët e parashikoi një kurë për të jo më parë se nëntor 2008. Paralelisht, të reja Dopingverdächtigungen kundër tij apo shoqatat e kaluara e tij tha. Kështu, sipas tij ish traineri Cruzeiro në Belo Horizonte, Nelinho, si edhe koordinatori i anti-doping Komiteti i Federatës braziliane Football, Bernardino Santi atë kohë gjatë qëndrimit të tij në PSV Eindhoven për rritjen e muskujve anabolic steroid kanë qenë administruar. Këto trajtime janë gjithashtu arsyeja kryesore e lëndimit për Ronaldo sensibilitet [11].

I AC Milan se Ronaldo e zgjatur kontratë nuk është më aktuale, në mënyrë që në 1 korrik 2008 u vereinslos. Pasi u kthye në Rio-de-Zhanejro, nuk deshi rehabilitimin e tij për të kandiduar kurse trajnimi, Ronaldo nënshkruar në dhjetor 2008 një vit kontratë me klubin Brazilian Korintasve Sao Paulo. [12] [13] Me Korintasve menjëherë ai fitoi kampionatin e shtetit të Sao Paulo. Ai ishte me tetë gola në dhjetë ndeshjet në titullin parti fituese.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ronaldo ka një kontratë për reklamën me jetën e-pajisje sportive Nike prodhues. Already me 18 vjet e grupit ai nënshkroi një kontratë për një periudhë fillestare prej dhjetë vjetësh me Nike, të cilin ai e kishte sjellë të shënojë 28 milion [18].
  * Në linjë diferencë e 18. Simpsons-sezoni, ai ka një mik i paraqitjes, të cilat ai vetë foli.
  * Në fillim të karrierës së tij ishte gjithashtu Ronaldo Ronaldinho (pak Ronaldo "), sepse në këtë kohë me Ronaldo Rodrigues de Jezusi tashmë Ronaldo luajtur në ekipin kombëtar. Pėr dallim më të mirë ishte edhe Ronaldão de Jezusi ( "Ronaldo i madh") e quajti.
  * Www.ronaldo.com, Official Website
  * Www.corinthians.com.br, lajme lojtar profile
  * Www.rsssf.com, lista të gjitha ndeshjet Ronaldo
  * Www.kicker.de, statistikat
  * Www.weltfussball.de, statistikat
  * Letërsi e rreth Ronaldo dhe në katalogun e Bibliotekës Kombëtare gjermanish

[[]]