Luiz Ejlli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Luiz Ejlli lindi në Shkodër me 12 Korrik 1985 Kreu Shkollen e mesme Artistike Prenk Jakova Shkoder dega muzike ne intrumentin e Fagotit .Në Edicionin e pare te Talenshow Ethet e te premtes mbrema u spikat talenti i tij si kengetar i cili arriti ne pese me te miret .Ne edicionin e dyte te ketij spektakli ai fitoi çmimin e pare .Mori pjese ne festivalet e kenges ne RTSH dhe ne vitin 2005 fitoi çmimin e pare me kengen "Zjarr dhe ftohte" ,ku ne vitin 2006 mori pjese ne Eurovizion me kete kenge.MOri pjese dhe ne festvalin Kenga Magjike ku ne vitin 2010 fitoi çmimin e pare duet me Juliana Pashen me kengen "Sa e shite zemrën"