Luletokëza leshtake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luletokëza leshtake
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Lamiales
Familja: Plantaginaceae
Grupi: Digitalis
Digitalis lanata

Luletokëza leshtake ( lat. Digitalis lanata Ehrho) e njohur edhe si : - luletogzi, leshtor (Vlorë), leshtak, leshtore, togsore, pleçgjejze është bimësh e familjes Plantaginaceae.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NDERTIMI: Luletogzi leshtor eshte bime barishtore shume vjecare ose 2 vjecare me kercell te vetmuar te drejte,me gjethe prejt te cilave te sipermet jane pa bisht heshtake me maje te mprehte. Lulet jane te mbledhura ne vile qe kane ngjyre te bardhe ne te verdhe.Gjethet dhe lulet jane te mbuluara me push prej nga kane marre edhe emrin.Tek ne rritet ne zona pyjore dhe kultivohet ne shume vende te evropes. PERBERJA KIMIKE: Droga permban nga 0.5-1% glikozide kardioaktive ke bejne pjese mbi 60 perberes te ndryshem, me rendesi jane: LANTOZIDI A,B,C. PERDORIMI: Perdoret ne pamjaftueshmerine kardiake ne forem te ampulave

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Plantaginaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale