Lumi i Llapit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lumi Llap)
Jump to navigation Jump to search
Lumi i Llapit
Lapi1.JPG
Lumi i Llapit - shkurt 2004
Lumi i Llapit is located in Earth
Lumi i Llapit
Lumi i Llapit (Earth)
VendiLlap
Koordinatat42°45′19″N 21°01′02″E / 42.7553°N 21.0172°E / 42.7553; 21.0172Coordinates: 42°45′19″N 21°01′02″E / 42.7553°N 21.0172°E / 42.7553; 21.0172
LlojiLumë
Burime lumiLumi i Murgullës, Batllava
Dalje kryesoreSitnica
Pellgu950 km2 (370 sq mi)
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Gjatësia maks.76.8 km (47.7 mi)
VendbanimetBesiana, Pollata

Lumi i Llapit (ose Llap/i) është lumi i cili buron ne malet e Albanikut, ndërsa si burim i tij meret bashkimi i lumit Murgulla me atë të Sllatinës në fshatin PollatëBesianës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa burimore e lumit rrjedh nëpër lugina relativisht të ngushta dhe të rrëpita. Në fushëgropën e Llapit lumi hyn në fshatin Pollatë ku shpejtësia e lëvizjes zvogëlohet dhe merë karakteristika të lumit fushorë. Sistemi lumor i lumit karakterizohet me rrjet relativisht të dendur të rrjetit lumor. Gjerësia e lumit ndryshon për shkak të dinamikës që kanë lumenjtë, ajo sillet në nivele normale rreth 9-12 metra në pikën hidrometrike në Lluzhan, thellësi deri në 1,2m. Thellësia gjithashtu nuk është e njejtë ngase shtrati ndërtohet nga thellimet ku uji është më i qetë dhe pjesët e cekëta ku thellësia është më e vogël. Gjatësia e këtij lumi në komune është 61 km, ndërsa deri në grykëderdhje në lumin Sitnica 76,8 km dhe sipërfaqe të pellgut 948.9 km2. [1] Pellgu i lumit Llap në komunën e Besianës kryesisht përputhet me vijën e kufirit komunal, përveç me komunën e Prishtinës. Kështu ujërat e lumit të Ballabanit, nga venbanimet si: Koliq, Sharban, Rimanishtë i shkarkojnë ujërat në këtë komunë.

Regjioni i quajtur Llap që kalon kufijtë e Komunës së Besianës dhe shtrihet në verilindje të Prishtinës, i falënderon po këtij lumi emrin e vet. [2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". Encyclopedic Dictionary of Kosova. Vëll. 2. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. fq. 1009 - 1010. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844.
  2. ^ Selami Pulaha; Seit Mansaku; Andromaqi Gjergji (1982). Shqiptarët dhe trojet e tyre. Tiranë: 8 Nëntori.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Lumi i Llapit.