Lund (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lund (kthjellim).


Lund
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Moi
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Kjell Erfjord (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°31′V 6°27′L / 58.517°V 6.450°L / 58.517; 6.450 (Lund)Koordinatat: 58°31′V 6°27′L / 58.517°V 6.450°L / 58.517; 6.450 (Lund)
Sipërfaqja 412 km2
Popullsia 3.128 banorë 2004
Dendësia 7,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lunddøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2014
Moi is located in Norvegjia
Moi
Moi
Lund – harta_foto
www.lund.kommune.no

Lund është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 412 km² dhe popullsi 3128 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lund – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]