Jump to content

Lyasan Utiasheva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lyasan Utiasheva
U lind në (1985-06-28) 28 qershor 1985 (38 vjeç)
Rayevskiy, Bashkir ASSR, Bashkimi Sovjetik[1]
ProfesioniGjimnaste

Lyasan Albertovna Utiasheva (rusisht: Ляйсан Альбертовна Утяшева, e lindur më 28 qershor, 1985) është një ish-gjimnaste ritmike, TV preyantuese dhe femër e famshme ruse. Ajo është finaliste e 2002 Grand Prix Final medaliste e bronztë All-around.[2] Ajo ishte e njohur për fleksibilitet të saj ekstrem, theksi i saj në pikën e uljes nga një hedhje e lartë çoi në një dëmtim duke i dhënë fund karrierës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Utiasheva një një shfaqje

Trajneri i parë i Utiasheva-s ishte Alla Yanina. Irina Viner i ftoi të dy, Utiasheva-n dhe trajnerin e saj ti bashkëngjiten Qendrës Olimpike në Moskë, por ishte vetëm Utiasheva e cili u zhvendos.

Zbulimi i Utiashevas erdhi në vitin 2001, kur ajo rendit e treta në kampionatin rus. Më pas ajo konkurroi në Kupën botërore 2001Berlin dhe fitoi medalje ari në All-around dhe finaliste në aparatet individuale klube, top, litar dhe rreth.[3]2001 World GamesAkita, Japoni, Utiasheva fitoi katër medalje të argjendi prapa shoqes së ekipit Irina Tchachina në eventin final për litar, rreth, top dhe klube.[4] Ajo ishte pjesë e ekipit që të Rusisë që fitoi të artë në 2001 World ChampionshipsMadrid por më vonë ato u diskualifikuan për shkak se Alina Kabaeva dhe Irina Tchachina rezultuan pozitive në substanca të ndaluara.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laysan Utiasheva lindi nga një nënë Bashkire, dhe babai një përzierje me preardhje ruse, polake, dhe tatare.[5] Ajo u konvertua nga muslimane në krishtere ortodokse.[6][7][8] Ajo u martua me aktorin dhe komedianin rus Pavel Volya, me të cilin ka një djalë, Robert, lindur në Miami, Florida. Ajo lindi një vajzë, Sofiya, në verën e vitit 2015.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Athlete personal page". © 2000 Чуев В.В. ® RSGmagazine. 2000. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2014. Marrë më 2012-05-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "16-year-old American rolls to World gold". Japan Times Online. 25 gusht 2001. Marrë më 27 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "2001 World Cup Final Results". gymnast.bplaced.net. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ляйсан Утяшева приняла решение уйти из большого спорта". Sovsport.ru. 21 prill 2006. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2013. Marrë më 2012-05-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ляйсан Утяшева, рождённая в раю — Советский спорт, 22 февраля 2003, № 33 (15978)". Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 28 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Ляйсан Утяшева пишет стихи — Комсомольская правда, 29 мая 2009
  7. ^ "Ляйсан Утяшева, рожденная в раю — Советский спорт, 22 февраля 2003, №33(15978)". Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 28 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Еврейская община Ярославля встретилась со знаменитой спортсменкой Ляйсан Утяшевой — Иудаизм-пресс, 21/05/2006[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]