Jump to content

Måneskin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Måneskin
Labeli

Måneskin është një grup italian rock nga Roma, i përbërë nga vokalisti kryesor Damiano David, basisti Victoria De Angelis, kitaristi Thomas Raggi dhe bateristi Ethan Torchio.[1] Grupi u bë me famë pasi përfundoi i dyti në serinë e njëmbëdhjetë të shfaqjes italiane të talenteve X Factor në 2017.[2] Grupi fitoi Festivalin e Muzikës Sanremo 2021 dhe e përfaqësoi ItalinëFestivalin Evropian të Këngës 2021 me këngën "Zitti e buoni" dhe doli i pari në votime.[3]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e studios[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e albumeve në studio, me pozicionet dhe çertifikatat e skemave
Titulli Detajet Pozicioni më i lartë Certifikimet
ITA[4] SWI[5]
Il ballo della vita
 • Lëshuar: 26 Tetor 2018
 • Etiketa: Sony Music
 • Formatet: CD, shkarkim, transmetim
1 26
 • FIMI : 3 in Platinum
Teatro d'ira: vëll. 1
 • Lëshuar: 19 Mars 2021
 • Etiketa: Sony Music
 • Formatet: CD, shkarkim, transmetim
- -
Rush!
 • Lëshuar: 20.01.2023
 • Etiketa: Sony Music
 • Formatet: CD, shkarkim, transmetim
"-" tregon një regjistrim që nuk ka dalë në diagram ose nuk është lëshuar.

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e teke, me pozicionet në tabela, emrin e albumit dhe çertifikatat
Titulli Viti Pozicioni më i lartë Certifikimet Album ose EP
ITA[6]
"I zgjedhur" 2017 2
 • FIMI: 2 in Platinum
Të zgjedhura
"Morirò da re" 2018 2
 • FIMI: 3 in Platinum
Il ballo della vita
"Torna a casa" 1
 • FIMI: 5 in Platinum
"Frika për askënd" 2019 26
"L'altra dimensione" 6
 • FIMI: Platinum
"Le parole lontane" 5
 • FIMI: Ari
"Vent'anni" 2020 12
 • FIMI: Platinum
Teatro d'ira: vëll. 1
" Zitti e buoni " 2021 14
"-" tregon një regjistrim që nuk ka dalë në diagram ose nuk është lëshuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Måneskin". Rolling Stone (në italisht). Marrë më 5 tetor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ Luigi Bolognini (15 dhjetor 2017). "TV X Factor, la vittoria di Lorenzo Licitra: la voce del tenore batte il glam rock dei Maneskin". la Repubblica (në italisht). Marrë më 5 tetor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "Sanremo, i Maneskin raccontano il loro brano "Zitti e buoni"". Il Tempo (në italisht). 2 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "Italian Charts - Måneskin - Albums" (në anglisht). Italiancharts.com. Hung Medien. Marrë më 5 tetor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ "Måneskin – Il ballo della vita" (në gjermanisht). Hitparade.ch. Hung Medien. Marrë më 7 nëntor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Database Top of the Music - Maneskin - Classifiche" (në italisht). Federation of the Italian Music Industry. Marrë më 5 tetor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
Parardhësi 
Diodato
me "Fai rumore"
Italia në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
Nuk dihet