Mëmëdheu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mëmëdheu ( rel. vendi i origjinës dhe vendi amë, atdheu) është koncepti i vendit ku një identitet kulturor, kombëtar ose racial është formuar (zakonisht i referohet grupeve etnike). Përkufizimi mund të nënkuptojë gjithashtu thjesht vendin e lindjes. [1] Kur përdoret si një emër, atdheu, si dhe ekuivalentët e saj në gjuhë të tjera, shpesh kanë konotacione etnike nacionaliste . Atdheu gjithashtu mund të quhet edhe mëmëdhe, vendlindje ose vend amë, varësisht nga kultura dhe gjuha e kombësisë në fjalë.

Mëmëdheu i referohet një vendi amë, domethënë vendi i lindjes, vendi i paraardhësve, vendi i origjinës së një grupi etnik ose emigranti ose një Metropoli në kontrast me rrethinat (kolonitë) e tij. Njerëzit shpesh i referohen Nënës Rusi si një personifikim i kombit rus. Brenda Perandorisë Britanike, shumë vendas në mërgim mendonin për Britaninë si vend amë të një kombi të madh. India shpesh personifikohet si Bharat Mata (India Nënë). Francezët zakonisht i referohen Francës si "la mère patrie"; [2] Amerikanët hispanikë dhe filipinasit e shekullit XIX të klasës së lartë, zakonisht iu referuan Spanjës si " la Madre Patria ". Romakët dhe subjektet e Romës e konsideronin Italinë si vendlindje ( patria ose terrarum parens ) të Perandorisë Romake, për dallim nga provincat romake . [3] [4]

Termi korrespondues për atdheun ose mëmëdheun i cili përdoret më së shpeshti në disa gjuhë evropiane është:

 • Anglisht fatherland (atdheu) dhe motherland (mëmëdheu)
 • Gjermanisht vaterland
 • Norvegjisht fadreland
 • Rusisht otechestvo (отечество) ose otchizna (отчизна)
 • Polonisht ojczyzna (përveç emrit më të rrallë macierz "atdhe")
 • Çeke otčina (edhe pse termi normal çeke për "atdheun" është pushtet )
 • ukrainase Bat'kivshchyna (батьківщина) ose vitchyzna (вітчизна).
 • Serbisht otadžbina (отажбина)
 • Kroatisht Domovina (atdhe)
 • Bullgaria татковина ( tatkovina ) si dhe otechestvo
 • Maqedonisht татковина ( tatkovina )

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Definition of HOMELAND". www.merriam-webster.com (në anglisht). Marrë më 2018-12-23.
 2. ^ "Ces tirailleurs sénégalais qui ont combattu pour la France". lexpress.fr. 14 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ https://books.google.it/books?id=hb6OAQAAQBAJ&pg=PA97&lpg=PA97&dq=Rectrix+mundi+omnium+terrarum+parens&source=bl&ots=Rn5pY8cajH&sig=EulWbXUWwV5sludG6RzQCSINQdw&hl=it&sa=X&ved=2ahUKEwiP45Gp5b3cAhWSdt4KHRdhDzAQ6AEwAXoECAIQAQ
 4. ^ https://books.google.it/books?id=ck0wSTQal48C&pg=PA330&dq=Virgil+Italy+Patriam&hl=it&sa=X&ved=0ahUKEwj-0Yz-vrHhAhWGbFAKHf5KBjkQ6AEIJTAA