M. S. Golvalkar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madhav Sadashivrao Golwalkar
Sarsanghchalak-u i Dytë i Rashtriya Swayamsevak Sangh-ut
Në detyrë
21 Qershor 1940 – 5 Qershor 1973
Paraprirë ngaK. B. Hedgewar
Pasuar ngaMadhukar Dattatraya Deoras
Të dhëna vetjake
U lind më
Madhav Sadashivrao Golwalkar

19 Shkurt 1906
Ramtek, Provincat Qëndrore dhe Behar, India Britanike
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Nagpur, Maharashtra, Indi
Shkollimi
Profesioni
  • Jurist
  • Aktivist politik

Madhav Sadashivrao Golwalkar (sq. Madav Sadashivrao Golvalkar ; 19 shkurt 1906 - 5 qershor 1973), i njohur gjerësisht si Guruxhi ishte Sarsanghchalak-u i dytë ("Shefi" [1] ) i Rashtriya Swayamsevak Sangh-ut (RSS). Golvalkari konsiderohet si një nga figurat më me ndikim dhe më të shquar në mesin e RSS-së nga ndjekësit e tij.

Ai ishte personi i parë që parashtroi konceptin e një kombi kulturor të quajtur " Hindu Rashtra ", i cili besohet të ketë evoluar në konceptin e "Teorisë Akhand Bharat", kombet e bashkuara për Indianët. Golvalkari ishte një nga mendimtarët e hershëm nacionalist hindu në Indi. [2] [3] Golvalkari shkroi librin Ne, ose Kombi ynë i Përcaktuar . [1] [4] [5] Tufa e mendimeve është një përmbledhje e fjalimeve të tij. [6]

Ai ishte një admirues i Adolf Hitlerit dhe tha se, "Gjermania ka treguar gjithashtu se sa pothuajse e pamundur është për racat dhe kulturat, duke pasur dallime që shkojnë deri në rrënjë të asimilohen në një tërësi të bashkuar, një mësim i mirë për ne në Hindustan për të mësuar dhe për të përfituar."

  1. ^ a b Jaffrelot, Hindu Nationalist Movement 1996.
  2. ^ Hansen, Thomas Blom (1999). "Imagining the Hindu Nation". The Saffron Wave: Democracy and Hindu Nationalism in Modern India. Princeton University Press. fq. 80. ISBN 978-0-691-00671-0. JSTOR j.ctt7s2fq. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2020. Marrë më 14 tetor 2023. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ramchandra Guha (26 nëntor 2006). "The guru of hate". The Hindu. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Noorani, The RSS and the BJP 2000.
  5. ^ "Narendra Modi on Guruji Golwalkar, translated by Aakar Patel – Part 1". Marrë më 20 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Bunch of Thoughts (PDF). The Hindu Centre. 1960. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)