MRAP

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Cougar HE MRAP duke u testuar në janar 2007 me mina tokësore.

Mjet i mbrojtur nga prita dhe rezistent ndaj minave (MRAP; /ˈɛmræp/ EM-rap) është një term për mjetet taktike të lehta të ushtrisë të Shteteve të Bashkuara të prodhuara si pjesë e programit MRAP që janë krijuar posaçërisht për t'i bërë ballë sulmeve dhe pritës me pajisje shpërthyese të improvizuara (IED). Programi MRAP i Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara filloi në vitin 2007 si përgjigje ndaj kërcënimit në rritje të IED-ve gjatë Luftës së Irakut. Nga viti 2007 deri në vitin 2012, programi MRAP vendosi më shumë se 12,000 automjete në Luftën e Irakut dhe Luftën në Afganistan.

Prodhimi i raundit të parë të automjeteve MRAP përfundoi zyrtarisht në vitin 2012, pasuar nga lansimi i automjetit Oshkosh M-ATV. Në vitin 2015, Oshkosh Corporation iu dha një kontratë për të ndërtuar Oshkosh L-ATV si Automjeti Taktik i Lehtë i Përbashkët, një mjet më i lehtë rezistent ndaj minave për të zëvendësuar Humvee në rolet luftarake dhe për të plotësuar M-ATV.

Qendra e lartë e gravitetit të MRAP do të thotë se ka një tendencë të rrokulliset lehtësisht. Në një studim, shumica e aksidenteve në të cilat u përfshinë MRAP-të panë që automjetet të përmbyseshin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]