Maaninka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maaninka
Ka qenë komunë
Stema_figura
Emblema
Shteti Finlanda Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 575,13 km2
 •  tokësore 466,51 km2
Popullsia 3.748 banorë
Dendësia 8.03 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1872
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)

Maaninka (Suedisht: Maninga) ka qenë komunë, në rajonin Savonia VerioreFinlandë. U bashkua me qytetin Kuopio më 1 janar 2015. Komuna ka pasur 3,748 banorë më 2014.