MacBook Pro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

MacBook Pro është një linjë e kompjuterëve Mac portativ që janë futur në përdorim në janar të vitit 2006 nga Apple Inc e cila zëvendëson PowerBook G4 dhe ishte modeli i dytë, pas iMac që futi në tranzicion Apple-Intel. Në pjesën e mëposhtme bëhet një përshkrim më i detajuar rreth:Dizajnit,Karakteristikave,Performancave,Softëare-it dhe Mjedisit të MacBook Pro laptop-ëve.

DIZAJNI: Forcë. Butësi. MacBook Pro është i ndërtuar nga një pjesë e vetme e aluminit, një përparim i inxhinierisë që zëvendësoi shumë pjesë me vetëm një të tillë. Është quajtur “unibody” dhe kur ta përdorni për herë të parë e vëreni se ndryshimi është i pranishëm. Eshtë një pc e hollë dhe e lehtë sa një fletore. Ajo duket e lëmuar dhe e rafinuar. Dhe ai ndjehet i fortë dhe i qëndrueshëm – është i përsosur për përdorim si brenda ashtu dhe jashtë,gjithashtu i përshtatshëm për bartje.

Një ekran të plotë të ideve të ndritshme. Çdo gjë që dizajnerët e Apple dhe inxhinierët e bëjnë, ata e bëjnë për një arsye. Ata zgjodhën LED teknologjinë backlight për MacBook Pro sepse kjo e bën që ekrani të ndricojë dhe lejon që ajo të jetë tepër e hollë.Në krye të ekranit ata fshehën një kamerë të ndërtuar “ FaceTime HD”. Kështu që ju shihni miqtë tuaj dhe familjarët në ekran të gjerë e të madh.


Qasje e lehtë për lidhje dhe portet. Lidhjet dhe portet në MacBook Pro - MagSafe, Gigabit Ethernet, Thunderbolt, USB, SDXC, dhe audio brenda /jashtë - janë të gjitha të integruara mencur në anën e njëjtë të “notebook”. Pra, kabllot tuaja qëndrojnë të organizuara mjeshtërisht si dhe lidhja e shkyçja e pajisjeve tuaja është e lehtë dhe e përshtatshme.

Projektuar për të bërë një ndikim. Vetëm jo në mjedis. Kontroll të plotë mbi mënyrën se si MacBook Pro është hartuar, si është prodhuar, dhe se si është paketuar jep Apple në avantazh të mjedisit. Materialet si qelqi dhe alumini, nga të cilat MacBook është i ndërtuar janë shumë të riciklueshme. MacBook Pro është i lirë nga toksina e dëmshme. Paketimi per modelin 17-inch është 34 për qind më e vogël se sa origjinalja, ndërsa paketimi për modelin 13-inch është 41 për qind më e vogël.

KARAKTERISTIKAT: Procesori Ka procesor deri në 2X më të shpejtë.Me të gjithë procesorët e rinj “quad-core” dhe “dual-core”,MacBook Pro i ri nuk është vetëm më i shpejtë.Ai thjeshtë është fenomenal. Modelet e reja të procesorëve 15 dhe 17-inch sjellin energji quad-core për pothuajse çdo gjë që ju bëni.Procesori në dispozicion 2.3GHz quad-core Intel Core i7 - me Turbo Boost shpejtësi deri në 3.4GHz dhe deri në 8MB cache L3 të përbashkët -u mundëson këtyre modeleve të MacBook Pro të drejtojnë kërkesat deri në dy herë më shpejt se sa procesorët top-of-the-line.

Kartela grafike E integruar në Intel HD Graphics procesor 3000 - përfshirë tani në të gjithë formacionin MacBook Pro - merret me gjërat që ju bëni çdo ditë. Ai kodon video shpejt, duke i bërë thirrje video HD me FaceTime. Dhe kjo dekodon në mënyrë efikase, kështu që ju keni kohë të mjaftueshme për rishikimin e DVD-ve dhe iTunes filmave. Për aplikimet grafike intensive, modelet 15 - dhe 17-inch të MacBook Pro automatikisht kalojnë në një performancë të lartë AMD Radeon grafike. Me rritje deri ne 3X të punës së modeleve të mëparshme, ato lejojnë të shohim më shumë korniza për sekondë në 3D lojra, ose të punojmë në projekte video HD me më shumë shpejtësi dhe reagimi do të jetë më i qartë.

Rrufeja (Thunderbolt) Paramendoni qasje të shumta të hyrjes në rrjedhat e ngjeshura të video HD - nga notebook-u juaj - me shpejtësi që të ju lejojnë të redaktoni një film artistik HD në kohë reale. Kjo është se si teknologjia vetëtimë do të lidhë gjeneratën e ardhshme të performancës së lartë periferikisht për gjeneratën e ardhshme të kompjuterëve - duke filluar me MacBook Pro.Me një ultra shpejtësi dhe ultra fleksibilitet, tubacioni vetëtimë është më se 12 herë më i shpejt se Fireëire 800 dhe deri në 20 herë më i shpejt se USB 2.0, dhe ajo ofron aftësitë e zgjerimit të paparë.


Kamera:
FaceTime kamera e re HD. Dallimi është i qartë.

Merrni më shumë nga miqtë tuaj në foto me të, ka video me ekran të gjerë dhe të freskët HD. Kamera FaceTime e re HD ju jep tre herë zgjidhjen e kamerave të mëparshme - e përkryer për të shkëlqyer LED-backlit ekranin - së bashku me përmirësimin e performances me dritë të dobët. Ju dhe miqtë tuaj mund të bëni thirrje 720p HD nga një MacBook Pro i ri në një tjetër. Ju gjithashtu mund të bëni thirrje me video të tjera të Intel-based Mac, iPad 2, iPhone 4, ose kontakt i ri iPod.


Bateria: Një bateri afatgjate. Ngarkuar më pak. Bënë më shumë. MacBook Pro i ri sjell jetën e mahnitshme të baterisë. Dhe kjo është me procesorë më të fuqishëm dhe grafikë më të shpejtë. Një procesor me arkitekturë energjie-efektive me një video dekoder integruares, së bashku me grafikë automatike kalimi në modele 15 - dhe 17-inch, të gjitha të ndihmojë në përmirësimin e jetës së baterisë. Kështu që ju mund të prisni që të shfletoni një ëeb deri në 7 orë me një mbushje të vetme. Dhe për shkak të baterisë MacBook Pro zgjat deri në pesë vjet,e përderisa MacBook Pro përdor vetëm një bateri,në të njëjtën kohë një notebook tipik përdor tri të tilla. Kjo është më mirë për ju dhe për mjedisin ku punoni.

Wi-Fi: Është shumë mirë e lidhur. Kur ju jeni jashtë ,teknologjia e fundit 802.11n e ëireless-it në MacBook Pro bën të lehtë për t'u lidhur me valë. MacBook Pro automatikisht gjen rrjetet në dispozicion dhe ju lejon të bashkoheni me ta vetëm me një klik. Teknologjia Bluetooth ëireless është ndërtuar në të, kështu që ju mund të përdorni pajisjet tuaja të preferuara pa tel të drejtë të dalë nga kutia.

Portet: Portet me mundësi.

Me portin e ri vetëtimë, ju mund të krijoni një zinxhir deri në gjashtë pajisje, duke përfshirë ekranit tuaj, për të krijuar një vëndpunim të plotë. Dy porte USB 2.0 (tre në 17-inch MacBook Pro) dhe një 800 Fireëire port ju lejojnë të lidhni iPad tuaj, iPod, iPhone, kamera digjitale, dhe disqet e jashtme.

Karta e re SDXC e modeleve 13 - dhe 15-inch MacBook Pro mbeshtet kartat 64GB dhe e bën atë një punë të lehtë për të transferuar të gjitha ato foto nga MacBook Pro i juaj, kështu që ju mund të redaktoni dhe ndani ato në vend. Dhe ExpressCard/34 në modelin 17-inch MacBook Pro është e përkryer për një përshtatës të eSATA madje ka edhe një kartë 3G ëireless kur nuk ka rrjet ëi-Fi atëhere ajo është në dispozicion.

Burn(“djeg”) DVD-të shumë shpejt.

Pas përdorimit të iMovie dhe iDVD për të redaktuar dhe aplikuar formën përfundimtare të filmit tuaj, përdorni SuperDrive 8x në MacBook Pro për të djegur atë në DVD . SuperDrive që shkruan në dy shtresa- disqe (DVD me gati 9GB e hapësirë), është e madhe për mbështetjen e të dhënave, gjithashtu.

PERFORMANCAT-me shpejtësinë e përpunimit dy herë me të lartë, grafika të avancuara, dhe vetëtimë I / O ultra të shpejtë, ka gjasë të madhe të vie në rritje. Procesori: Deri në 2x më të shpejtë(Intel Core i5 dhe i7 procesorët) Cip Mikroarkitekture të shpejtë Turbo Boost 2.0. Hyper-Threading(fillesë). Kontrollues i integruar i kujtesës. Grafikë energjie-efektive

Kartela Grafike: Deri në 3x më të shpejtë në barazim. Dhe bëjnë.Kur ju nevoiten më shumë gjëra të tilla për ecurinë e lijrave 3D, shiqimin e video-ve HD të modeleve 15 dhe 17-inch të MacBook Pro atëhehe ju ndihmon makina grafike diskrete AMD Readon që ju lejon të shihni më shumë korniza për sekondë dhe përvojë më të mirë reagimi.Me memorie 1GB të dedikuara për video-t GDDR5,këta procesorë sigurojnë performancë deri në tri herë më të shpejtë se gjenerata e mëparshme.

Vetëtima(thunderbolt): Transmetimi i të dhënave tani është i shpejtë njejtë si vetëtima.Tani një lidhje kryen dy DisplayPort dhe PCI Express.Me 2 kanale 10-Gbps të të dhënave, ju mund të transformoni të dhënat 12 herë më shpejt se me FireWire 800.Ju mund të bëni një zinxhir deri në 6 paisje, duke përfshirë edhe ekranin tuaj.Pra me një port të vogël ju mund të merrni transferim të të dhënave të shpejt si vetëtima.

SOFTWARE-i

 Mac OS X. Është sistemi operativ më i avancuar në botë .

Në zemër të çdo MacBook Pro - dhe çdo Mac - Mac OS X është një sistem operativ, i bërë me porosi për procesorë Intel “ multicore” dhe grafika të avancuara brenda. Versioni i fundit, Mac OS X Snoë Leopard, është i bazuar në një arkitekturë tërësisht 64-bit, kështu që janë praktikisht të gjitha aplikacionet që vijnë me një Mac. Çdo gjë që ju bëni në MacBook Pro tuaj ndodh me shpejtësi dramatike dhe puna e përgjithshme është e “pabesueshme”.

Aplikacione të fuqishme që janë të lehta për t'u përdorur.

Për arsye se Apple bën MacBook Pro dhe softëare-in që vjen në të, gjithçka që punohet së bashku është ne nivel të përkryer. Apple e kupton edhe produktivitetit portativë. Cila është arsyeja pse në të përfshihen karakteristikat – si psh Expose dhe Spaces - për t'ju ndihmuar në çdo gjë që ka qasje ne MacBook Pro tuaj. Me një “keystroke” apo gjest, Expose menjëherë shfaq të gjitha dritaret e hapura, i vendos ato poshtë, dhe me kujdes rregullon ato në një rrjetë, kështu që ju mund të shihni se çfarë përmban secila nga to vec e vec. Spaces lejon ëindoës grupet së bashku brenda desktopit të tij, ose hapësirës, që ju të mund të lëvizni në mes shpejt. Krijo një hapësirë për punë, një hapësirë për lojë, një hapësirë për çdo gjë që ju pëlqen. Së bashku, Expose dhe Spaces ju japin një avantazh të madh kur ju jeni “multitasking” në një ekran notebook.

Rrjetet Wireless. Pa punë.

Shih një rrjet, bashkohen në një rrjet. Me një Mac, për të marrë ëi-Fi online është kaq e lehtë: -Një klik i ikonës AirPort në menu bar ju jep një listë të rrjeteve në dispozicion. Ju zgjidhni atë që doni që të bashkohet, shkruani fjalëkalimin, nëse është e nevojshme, dhe ju jeni të kycur dhe drejtoni punën tuaj.

Një Mac nuk ka të bëjë me : marrjen e vuruseve në Pc.

Bota digjitale mund të jetë një vend i frikshem. Fatmirësisht, një Mac nuk është i ndjeshëm ndaj mijëra viruseve që shqetësojnë kompjuterët. Mac OS X vjen me built-in mbrojtës për t'ju mbajtur të sigurt, pa ndonjë punë nga ana juaj. Dhe kur një kërcënim i mundshëm për siguri lind, Apple përgjigjet shpejt, duke siguruar informatat më të reja softëare dhe pajisjet ndihmëse të sigurisë që ju mund t`i shkarkoni dhe instaloni automatikisht me një klik.


iPhoto.

Mënyra më e mirë për të organizuar, edituar, dhe të ndani fotot tuaja.
iPhoto është lehtë për ta përdorur , në menyrë të shpejtë dhe argëtuese mund t`i gjeni fotot tuaja që i keni bërë, si dhe t'i bëjë ato të duken në mënyrën më të mirë. Me karakteristika si Faces, Places, dhe Events, iPhoto ju ndihmon të mbani gjurmët e fotove tuaja duke ditur kur dhe ku i keni bërë ato- të gjitha në një pikëpamje të përkryer me ekran të plotë. iPhoto ju lejon edhe të ndani fotot tuaja me botën me libra që ka foto të bukura dhe duke shtypur kartat apo online nëpërmjet Facebook, MobileMe, dhe Flickr.

iMovie.

Me iMovie, ju mund të transformoni video të xhiruara nga ju në Flicks . Krijo një rimorkio Hollyëood-style që do të bëjë të qesh, qaj, dhe mbush me gëzim audiencën tuaj. Nëse ju e dini se si vepron drag and drop, ju mund të bëni një film në iMovie. Ajo vjen me Apple-tema që jane të projektuara që të duken bukur dhe profesionale. Vetëm zgjidhni një pjesë të tillë dhe iMovie bën pjesën tjetër, duke shtuar tituj dhe pjesë të animuara dhe tranzicion të sofistikuar automatikisht.


MJEDISI: MacBook Pro dhe mjedisi-Efikasiteti i energjisë. MacBook Pro është projektuar të jetë efikas në lidhje me energjinë elektrike. Është e fituar edhe në kualifikimin “ EPA's STAR energji” për konsum të ulët të saj të energjisë.

Eliminimi i Substancave toksike. Kjo është ajo që MacBook Pro e bënë në mënyrë miqësore për mjedisin. Eshte lirues i mirë i toksinave të shumta të dëmshme si, merkuri, BFRs, dhe PVC.

Redukton Paketimin. Paketimi i MacBook Pro është i dizajnuar që të jetë sa më i vogël, kështu që është shumë praktike të bartet kudo.

Riciklimi. Sepse MacBook Pro është bërë nga alumini, kjo ka më shumë gjasa për tu ricikluar dhe të ripërdoren deri në fund të jetës së saj të gjatë,pra ky është një proces produktiv.

Cmimi” EPEAT Gold”.

MacBook Pro ka fituar statusin e EPEAT Gold për prodhimin e tij përgjegjës, efikasitetin e energjisë, dhe riciklimin.

referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^faqja e apple
 2. ^faqja e telegrafit
 3. ^faqja e answers