Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madagascar 3: Europe's Most Wanted[1]
Regjia ngaEric Darnell
Conrad Venom
Tom McGrath
Shkruar ngaEric Darnell
Noah Baumbach
ProdhuesiMireille Soria
Mark Swift
LuajnëBen Stiller
Chris Rock
David Schwimmer
Jada Pinkett Smith
Sacha Baron Cohen
Cedric the Entertainer
Andy Richter
Tom McGrath
Jessica Chastain
Bryan Cranston
Martin Short
Frances McDormand
MontazhiNick Fletcher
MuzikaHans Zimmer

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
8 qershor 2012
Kohëzgjatja
95 minuta[2]
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti145 milion dollarë[3]
Fitimi746.9 milion dollarë

Madagascar 3: Europe's Most Wanted (Madagaskar 3: Më të Kërkuarit e Evropës në shqip) është një film i animuar aksion-komedi amerikan dhe vazhdim i filmit të vitit 2008, Madagascar: Escape 2 Africa. Është prodhuar nga DreamWorks Animation dhe u shpërnda nga Paramount Pictures.

Në këtë film, Aleksi, Marti, Melman dhe Gloria janë ende duke luftuar për të arritur në shtëpi në Nju Jork. Këtë herë, udhëtimi i tyre i çon në Evropë, ku ata ndiqen pa u lodhur nga një oficere vrasëse franceze e kontrollit të kafshëve me qendër në Monako, Chantel DuBois. Si një mjet për të kaluar në Amerikën e Veriut, kafshët bashkohen me një cirk, ku bëhen miq të ngushtë me interpretuesit e kafshëve, përfshirë personazhet e rinj të Xhia, Vitali dhe Stefano. Së bashku, ata ringjallin në mënyrë spektakolare biznesin dhe gjatë rrugës e gjejnë veten duke rishikuar se ku është shtëpia e tyre e vërtetë.

Madagascar 3: Europe's Most Wanted bëri premierën e tij botërore në Festivalin e Filmit të Kanës 2012 më 18 maj 2012 dhe u shfaq në Shtetet e Bashkuara më 8 qershor. Është filmi i tetë me fitime më të larta të vitit 2012 dhe filmi me fitimin më të madh të Madagascar me një fitim botëror prej mbi 746 milion dollarë.[2] Një spin-off i titulluar Penguins of Madagascar u lëshua më 26 nëntor 2014. Një vazhdim, Madagascar 4, fillimisht ishte planifikuar për një publikim më 2018, por më vonë u hoq për shkak të ristrukturimit të DreamWorks Animation 2015.[4][5]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ngjarjeve të filmit të mëparshëm, pinguinët - Skipper, Kowalski, Riko dhe Private - dhe shimpanzetë Mason dhe Fil largohen nga Afrika për në Monte Karlo në aeroplanin e tyre të modifikuar. Kur ata nuk kthehen, luani Aleks bind miqtë e tij zebrën Marti, gjirafën Melman dhe hipopotamin Gloria se ata duhet të shkojnë t'i gjejnë ata dhe të kthehen në shtëpinë e tyre në Central Park Zoo. Me miqtë e tyre lemurë nga Madagaskari - Mbreti Julien, Maurice dhe Mort - ata gjejnë pinguinët dhe shimpanzetë në kazinonën e Monte Karlos. Pason një kaos dhe kafshët mezi shpëtojnë nga oficeri i kontrollit të kafshëve Chantel DuBois, i cili është e vendosur të shtojë kokën e Aleksit në koleksionin e saj të taksidermave.

Kur avioni i tyre bie, kafshët hipin në një tren cirku evropian që po niset. Kafshët e cirkut - Stefano, një luan i detit, Xhia, një leoparde dhe Vitali, një tigër - janë dyshuese ndaj të huajve, kështu që Aleksi gënjen duke pretenduar se ato janë kafshë amerikane të cirkut. Cirku po drejtohet për një shfaqje në Romë, e ndjekur nga një në Londër ku ata shpresojnë të bëjnë përshtypje të një promovuesi amerikan për të marrë turneun e tyre të parë amerikan. Për të qetësuar dyshimet, pinguinët blejnë cirkun nga drejtori i unazave. Në Romë, Aleksi bëhet i dashuruar me Xhian ndërsa mbreti Julien bie në dashuri me ariun e performancës Sonia. DuBois dhe burrat e saj ndjekin Julien dhe Sonia, por nuk arrijnë t'i kapin dhe arrestohen.

Shfaqja në Romë është një katastrofë: Veprat e kafshëve shkojnë keq dhe ato ndiqen nga publiku i zemëruar. Stefano i shpjegon Aleksit se cirku dikur ishte i famshëm dhe Vitali ishte ylli i tij, duke u kapërcyer me shkathtësi nëpër rrathë gjithnjë më të vegjël. Sidoqoftë, një aksident gjatë një prej performance të tij bëri që Vitali të humbasë pasionin e tij, dhe i gjithë cirku vuajti si rezultat. Aleks i bind kafshët e cirkut që të vijnë me një akt të ri, emocionues, gjithë kafshësh që do të rikthejë lavdinë e tyre të dikurshme. Marti dhe Stefano gjejnë një pasion të ri në pushkatimin nga një top, ndërsa Melman dhe Gloria bëhen të aftë të vallëzojnë së bashku në një litar të ngushtë. Xhia bind Aleksin që t’i mësojë asaj “Trapeze Americano”, dhe të dy fillojnë të dashurohen. Ndërkohë, DuBois arratiset nga burgu dhe vazhdon ndjekjen e saj.

Në Londër, Vitali ka frikë të dështojë përsëri dhe do të largohet, por Aleksi e ndihmon atë të rizbulojë pasionin e tij për të kryer të pamundurën. Me sugjerimin e Aleksit, Vitali lubrifikon veten me balsam flokësh dhe arrin të hidhet përmes unazës së vogël flakëruese. Shfaqja është një sukses spektakolar dhe promovuesi amerikan nënshkruan cirkun për një kontratë. DuBois shfaqet, dhe megjithëse pinguinët prishin planin e saj, dokumenti që ajo mbante ekspozon Aleksin, Martin, Melman dhe Gloria si kafshë të kopshtit zoologjik që ende përpiqeshin të ktheheshin në shtëpi. Duke u ndjerë të tradhtuar dhe të mashtruar, kafshët e cirkut dëbojnë të katërtën.

Kafshët e kopshtit zoologjike dhe të cirkut ndjekin rrugët e tyre por arrijnë në Central Park në të njëjtën kohë. Duke parë shtëpinë e tyre të vjetër, kafshët e kopshtit zoologjik e kuptojnë se sa shumë i kanë ndryshuar aventurat e tyre dhe vendosin që vendi i tyre i vërtetë është me cirkun. DuBois dhe burrat e saj i qetësojnë ata, por para se ajo ta presë kokën e Aleksit, stafi i kopshtit zoologjik arrin dhe gabimisht beson se ajo po i kthen kafshët e humbura. Julien e bën përsëri në cirk me lajmet, dhe Xhia bind të tjerët se ata duhet të shpëtojnë miqtë e tyre. Kafshët e kopshtit zoologjik zgjohen në mjediset e tyre të vjetra, tani të rrethuara nga gardhe të larta. DuBois po nderohet nga stafi i kopshtit zoologjik, por fshehurazi ngarkon një shigjetë të mbushur me helm dhe vë në shënjestër Aleksin. Gia lëkundet në një trapez dhe e shpëton atë, duke zbuluar se kafshët kanë shndërruar cirkun në një "cirk fluturues" të balonave të ajrit të nxehtë. Ata shpëtojnë kafshët e kopshtit zoologjik dhe së bashku ata mposhtin DuBois. Aleksi dhe miqtë e tij bashkohen përgjithmonë në cirk, dhe pinguinët dërgojnë DuBois dhe burrat e saj në arka me drejtim për në Madagaskar.

Dubluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wloszczyna, Susan (8 dhjetor 2011). "'Madagascar' gang reunites for caper in Monte Carlo". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2012. Marrë më 8 dhjetor 2011.
  2. ^ a b "Madagascar 3: Europe's Most Wanted (2012)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 12 tetor 2013.
  3. ^ Lieberman, David (2 maj 2012). "UPDATE: DreamWorks Animation Will Have Distribution Plan By Labor Day". Deadline (në anglisht). Marrë më 3 maj 2012.
  4. ^ "New Dates & Changes" (në anglisht). Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2015. Marrë më 27 prill 2017.
  5. ^ Lieberman, David (22 janar 2015). "DreamWorks Animation Restructuring To Cut 500 Jobs With $290M Charge". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 25 janar 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]