Jump to content

Madison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madison
Madison
Qytet
Pamje nga Madison
Pamje nga Madison
Nofkat: 
Mad City (Qyteti i çmendur)
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 243,344
Faqja zyrtarewww.cityofmadison.com
Vendodhja e Madisonit në Uiskonsin

Madison është kryeqyteti i shtetit WisconsinShteteve të Bashkuara të Amerikës dhe qendra e rrethit Dane. Në Madison ndodhet Universiteti Wisconsin-Madison.

Madison kishte një popullsi prej 233.209 në 2010, duke qënë kështu qyteti i dytë më i madh në Wisconsin, pas Milwaukee, dhe i 81-ti në Shtetet e Bashkuara.