Jump to content

Mae Jemison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mae Carol Jemison
Jemison në korrik 1992
U lind në (1956-10-17) 17 tetor 1956 (67 vjeç)
Decatur, Alabama, Shtetet e Bashkuara
KombësiaAmerikane
ProfesioniMjeke dhe profesore

Mae Carol Jemison (e lindur më 17 tetor 1956) është një inxhiniere amerikane, mjeke dhe astronaute e NASA-s. Ajo u bë gruaja e parë Afrikano-Amerikane që udhëtoj në hapësirë kur ajo hyri në orbitë në bordin e Sondës Hapësinore Endeavour më 12 shtator 1992. Pas shkollës së mjekësisë dhe një praktikë të shkurtër të përgjithshme, Jemison shërbeu në Korpusin e Paqes nga viti 1985 deri në vitin 1987, kur ajo u zgjodh nga NASA për t'ju bashkuar trupave astronaute. Ajo dha dorëheqjen nga NASA në vitin 1993 për të themeluar një kompani kërkimore në aplikimin e teknologjisë deri në ditët e sotme. Ajo është shfaqur në televizor disa herë, duke e përfshirë një rol si një aktore në një episod të Star Trek: The Next Generation. Ajo është një balerinë dhe mban nëntë diploma nderi në shkencë, inxhinieri, letra, dhe shkencat humane. Ajo është drejtore aktuale e organizatës 100 Year Starship.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mae Carol Jemison lindi në Decatur, Alabama, më 17 tetor, të vitit 1956,[1] fëmija më i vogël i Charlie Jemison dhe Dorothy Green. Babai i saj ishte një mbikëqyrës i mirëmbajtjes për një organizatë bamirësie dhe nëna e saj punoi në pjesën më të madhe të karrierës së saj si një mësuese e shkollës fillore të gjuhës angleze dhe matematikës në Shkollën Beethoven në Çikago.[2][3]

Familja u shpërngul në Chicago, Illinois, kur Jemison ishte tre vjeç, për të përfituar nga mundësitë më të mira arsimore dhe punësimi atje. Jemison thotë se si një vajzë e re që po rritej në Çikago, ajo supozonte gjithmonë se do të shkonte në hapësirë. "Kam menduar se, deri tani, ne do të shkonim në hapësirë njëjtë sikur shkojmë në punë."

Trupat e Paqes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të trajnimit mjekësor, Jemison u bashkua me stafin e Korpusit të Paqes dhe shërbeu si Zyrtare Mjekësore e Korpusit të Paqes nga viti 1983 deri më 1985, përgjegjëse për shëndetin e Vullnetarëve të Korpusit të Paqes që shërbenin në Liberi dhe Sierra Leone. Puna e Jemison në Korpusin e Paqes përfshinte mbikëqyrjen e farmacisë, laboratorit, stafit mjekësor, si dhe sigurimin e kujdesit mjekësor, shkrimin e doracakëve të vetë-kujdesit dhe zhvillimin dhe zbatimin e udhëzimeve për çështjet e shëndetit dhe sigurisë. Jemison gjithashtu ka punuar me Qendrën për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) duke ndihmuar me hulumtime për vaksina të ndryshme.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jemison në bordin e Spacelab Japoni (SLJ) modul i shkencës Endeavour në orbitën e Tokës. Duke bërë fluturimin e saj të vetëm në hapësirë, Jemison u bashkua me pesë astronautë të NASA-s dhe një specialist japonez për tetë ditë hulumtimesh në mbështetje të misionit SLJ, një përpjekje e përbashkët midis Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara.[5]

Pas fluturimit të Sally Ride në vitin 1983, Jemison ndjeu që programi i astronautëve ishte i hapur, kështu që ajo aplikoi. Frymëzimi i Jemison për t'u bashkuar me NASA-n ishte aktorja afrikano-amerikane Nichelle Nichols, e cila portretizoi togeren Uhura në Star Trek.[6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Star Trek: The Next Generation (1993) - Lieutenant Palmer, episode "Second Chances"
 • Susan B. Anthony Slept Here (1995) - herself
 • Star Trek: 30 Years and Beyond (1996) - herself
 • The New Explorers (1998) - episode "Endeavor"
 • How William Shatner Changed the World (2005) - herself
 • African American Lives (2006) - herself
 • No Gravity (2011) - herself

Shkrime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jemison, Mae (2001). Find where the wind goes: moments from my life. New York: Scholastic. ISBN 978-0-439-13196-4. OCLC 44548911. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jemison, Mae (2001). S.E.E.ing the Future: Science, Engineering and Education (PDF). Hanover, NH: Dartmouth College. fq. 56. ERIC ED464816. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • She contributed the piece "Outer Space: The Worldly Frontier" to the 2003 anthology Sisterhood Is Forever: The Women's Anthology for a New Millennium, edited by Robin Morgan.[7]
 • Jemison, Mae; Rau, Dana Meachen (2013). Journey Through Our Solar System (True Books: Dr. Mae Jemison and 100 Year Starship). Scholastic. ISBN 978-0531240618. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jemison, Mae; Rau, Dana Meachen (2013). Discovering New Planets (True Books: Dr. Mae Jemison and 100 Year Starship). Scholastic. ISBN 978-0531240632. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jemison, Mae; Rau, Dana Meachen (2013). Exploring Our Sun (True Books: Dr. Mae Jemison and 100 Year Starship). Scholastic. ISBN 978-0531240625. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jemison, Mae; Rau, Dana Meachen (2013). The 100 Year Starship (True Books: Dr. Mae Jemison and 100 Year Starship). Scholastic. ISBN 978-0531240601. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Mae C. Jemison".
 2. ^ "Woman in the News; A Determined Breaker of Boundaries -- Mae Carol Jemison". The New York Times. 13 shtator 1992. Marrë më 14 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 3. ^ Chicago Sun Times.
 4. ^ Nick Greene (17 tetor 1956). "Space/Astronomy 'Not Limited By The Imagination of Others'". About.com. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 14 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Pictures of Mae Jemison - Female Astronauts". Space.about.com. Marrë më 14 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Jesse Katz. "Shooting Star: Former Astronaut Mae Jemison Brings her Message Down to Earth" (PDF). Stanford Today, July–August 1996. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 qershor 2011. Marrë më 14 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 7. ^ "Library Resource Finder: Table of Contents for: Sisterhood is forever : the women's anth". Vufind.carli.illinois.edu. Marrë më 2015-10-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Blue, Rose J. Mae Jemison: Out of this World, Millbrook Press, 2003 - ISBN 0-7613-2570-0
 • Burby, Liza N. Mae Jemison: The First African American Woman Astronaut, The Rosen Publishing Group, 1997 - ISBN 0-8239-5027-1
 • Canizares, Susan. Voyage of Mae Jemison, Sagebrush Education Resources, 1999 - ISBN 0-613-22577-5
 • Ceaser, Ebraska D. Mae C. Jemison: 1st Black Female Astronaut, New Day Press, 1992.
 • Polette, Nancy. Mae Jemison, Scholastic Library Publishing, 2003 - ISBN 0-516-27783-9
 • Raum, Elizabeth. Mae Jemison, Heinemann Library, 2005 - ISBN 1-4034-6942-3
 • Sakurai, Gail. Mae Jemison: Space Scientist, Scholastic Library Publishing, 1996 - ISBN 0-516-44194-9
 • Yannuzzi, Della A. Mae Jemison: A Space Biography, Enslow Publishers, 1998 - ISBN 0-89490-813-8

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]