Magda Frank

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Magda Frank Fischer
U lind nëKorrik 20, 1914(1914-07-20)
Kolozsvár, Transylvania
VdiqQershor 23, 2010 (95 vjeç)
Buenos Aires, Argentina
KombësiaHungarian-Argentine

Magda Frank (lindur në 20 korrik 1914- 23 qershor 2010) ishte një skulptore hungareze.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi në Cluj-Napoca, Transilvani, që asokohe i përkiste Hungarisë por në 1918 u përfshi brenda Rumanisë. Për shkak të persekutimit nazist, ajo u arratis nga Hungaria për tu vendosur në Zvicër. Në vitet e mëvonshme ajo u shpërngul në Paris për të studiuar në Akademinë Académie Julian. Në 1950 ajo shkoi në Buenos Aires, Argjentinë për të vizituar vëllain, pjesëtari i vetëm që jetonte nga të afërmit e saj. Këtu ajo u emërua profesoreshë pranë “Artes Visuales de Buenos Aires” dhe zhvilloi ekspozita në galerinë Pizarro.Punimet e saj janë pjesë e koleksionit të Musée National d'Art Moderne në Paris. Ajo vdiq në 2010 në Buenos Aires, Argjentinë [1]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Murió la reconocida escultora Magda Frank". Urgente24 (në spanjisht). 24 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2018. Marrë më 1 shkurt 2014.