Jump to content

Magdalena Andersson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Magdalena Andersson
Andersson më 2022
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
30 nëntor 2021 – 18 tetor 2022
MonarkuCarl XVI Gustaf
ZëvendësMorgan Johansson
Paraprirë ngaStefan Löfven
Pasuar ngaUlf Kristersson
Kryetare e Partia Social Demokratike
Titullar
Në detyrë
4 nëntor 2021
Sekretare e PërgjithshmeTobias Baudin
Paraprirë ngaStefan Löfven
Ministre e Financave
Në detyrë
3 tetor 2014 – 30 nëntor 2021
KryeministriStefan Löfven
Paraprirë ngaAnders Borg
Pasuar ngaMikael Damberg
Kryetar i Komitetit Ndërkombëtar Monetar dhe Financiar
Në detyrë
17 dhjetor 2020 – 3 janar 2022
Drejtor menaxhuesKristalina Georgieva
Paraprirë ngaLesetja Kganyago
Pasuar ngaNadia Calviño
Anëtare e Riksdag
Titullar
Në detyrë
29 September 2014
Njësia zgjedhoreQarku i Stokholmit
Të dhëna vetjake
U lind më
Eva Magdalena Andersson

23 janar 1967 (55 vjet)
Uppsala, Suedi
Partia politikeSocial Demokratët
Bashkëshortja/etRichard Friberg (m. 1997)
Fëmijët2
VendbanimiSager House
ArsimimiShkolla e Ekonomisë e Stokholmit

Eva Magdalena Andersson (lindi më 23 janar 1967)[1] është një politikane dhe ekonomiste suedeze e cila është udhëheqëse e Partisë Social Demokrate Suedeze që nga viti 2021.[2] Andersson shërbeu si Kryeministre e Suedisë nga 30 nëntori 2021 deri më 18 tetor 2022.

Andersson iu bashkua Lidhjes Rinore Socialdemokrate Suedeze në vitin 1983. Në vitin 1992, ajo fitoi një diplomë master në ekonomi nga Shkolla e Ekonomisë e Stokholmit. Ajo shërbeu si këshilltare dhe drejtore e planifikimit në administratën e Göran Persson dhe si këshilltare e Mona Sahlin. Pas zgjedhjeve të përgjithshme suedeze të vitit 2014, Andersson u zgjodh në Riksdag dhe u bë Ministre e Financave në administratën e Stefan Löfven. Kur Löfven njoftoi planet e tij për të dhënë dorëheqjen në gusht 2021, ajo u konsiderua si kandidatja kryesore për ta pasuar atë. Menjëherë pas kësaj, ajo u zgjodh kryetare e Social Demokratëve.

Andersson u zgjodh Kryeministre e Suedisë nga Riksdag më 29 nëntor 2021.[3] Më 24 nëntor 2021, Andersson ishte zgjedhur në atë pozicion, por dha dorëheqjen pas një njoftimi nga partneri i saj i koalicionit, Partia e Gjelbër, se ata po largoheshin nga qeveria si përgjigje ndaj humbjes së votimit të buxhetit vjetor në Riksdag ndaj opozitës konservatore. Andersson më pas mori detyrën e Kryeministrit më 30 nëntor 2021 si kryeministrja e parë femër e Suedisë.[4]

Pasi koalicioni i saj humbi shumicën në zgjedhjet e përgjithshme suedeze të vitit 2022, Andersson njoftoi synimin e saj për të dhënë dorëheqjen si Kryeministre.[5]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andersson është fëmija i vetëm i Göran Andersson (1936–2002), një pedagog i statistikave në Universitetin e Uppsalës, dhe mësueses Birgitta Andersson (mbiemri i vajzërisë Grunell; lindi më 1939).[6] Andersson ishte një notare elitare në rininë e saj.[7][8]

Në vitet e saj të shkollës fillore, ajo ndoqi Malmaskolan në Norby që është një pjesë e Uppsala.[9] Gjatë viteve të shkollës së mesme, Andersson studioi shkencat shoqërore në Shkollën Katedrale të Uppsalës. Ajo u diplomua në vitin 1987 me nota të larta në të gjitha klasat, përveç njërës.[10]

Pas mbarimit të shkollës së mesme, Andersson u zhvendos në Stokholm për të studiuar në Shkollën Ekonomike të Stokholmit,[11] ku u diplomua në vitin 1992 me një diplomë master në ekonomi. Ajo filloi doktoraturën në ekonomi në Shkollën Ekonomike të Stokholmit nga viti 1992 deri në 1995, por e përfundoi para se të përfundonte diplomën. Si pjesë e studimeve të doktoraturës, ajo studioi jashtë vendit në Institutin e Studimeve të Avancuara në Vjenë gjatë vjeshtës 1994 dhe në Universitetin e Harvardit gjatë pranverës 1995.[12]

Andersson iu bashkua Lidhjes Rinore Socialdemokrate Suedeze (SSU) në vitin 1983 gjatë vitit të parë të shkollës së mesme.[13] Në vitin 1987, ajo u zgjodh presidente e seksionit Uppsala të SSU.[14]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sveriges befolkning 1990, CD-ROM, Version 1.00, Riksarkivet (2011).
 2. ^ "Sweden's lawmakers elect the country's first female prime minister—again" (në anglisht). CNN. 29 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2021. Marrë më 1 dhjetor 2021.
 3. ^ "Sweden elects Andersson as first female PM for the second time in a week" (në anglisht). France 24. 29 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2021. Marrë më 1 dhjetor 2021.
 4. ^ "Magdalena Andersson är Sveriges första kvinnliga statsminister". Sveriges Radio (në suedisht). 2021-11-24. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2022. Marrë më 2022-10-17.
 5. ^ "Swedish PM resigns as right-wing parties win vote". BBC News (në anglisht). 14 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2022. Marrë më 21 shtator 2022.
 6. ^ Lagercrantz, Hemmets Journal | Victoria. "Magdalena Andersson om sorgen efter pappa Göran". Hemmets Journal (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2021. Marrë më 1 nëntor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 7. ^ "Jag tycker om att prestera!" [Më pëlqen të performoj] (në suedisht). Civilekonomen. 1 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2018. Marrë më 1 mars 2013.
 8. ^ "The "most stingy finance minister in the EU" may become Sweden's first female prime minister" (në suedisht). Yle. 24 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2021. Marrë më 24 gusht 2021.
 9. ^ af Klein, Björn (29 gusht 2014). "Hon vill vara bäst i klassen – och älskar doften av strid". Dagens Nyheter (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2022. Marrë më 14 dhjetor 2021.
 10. ^ "Hon vill vara bäst i klassen – och älskar doften av strid" [She wants to be at the top of the class – and loves the smell of battle]. Dagens Nyheter (në suedisht). 13 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2016. Marrë më 17 tetor 2021.
 11. ^ "Låt inte kön avgöra valet" [Mos lejoni që gjinia të vendosë për zgjedhjen] (në suedisht). Smålandsposten. 23 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2021. Marrë më 24 gusht 2021.
 12. ^ "Ett komplement till en god välfärdsstad" [Një plotësues i një qyteti të mirëqenies] (në suedisht). Expressen. 15 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2013. Marrë më 30 gusht 2014.
 13. ^ "Magdalena Andersson tackar ja: Väldigt hedrad" [Magdalena Andersson thotë po: Shumë e nderuar] (në suedisht). Västerbottens-Kuriren. 29 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2021. Marrë më 1 nëntor 2021.
 14. ^ Nyheter, S.V.T.; Carlbaum, Julia (10 shtator 2021). "Länets socialdemokrater vill ha Magdalena Andersson som ny ledare". SVT Nyheter (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2021. Marrë më 1 nëntor 2021.
Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson