Magjera (Preshevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Magjerë
Мађаре
Fshat
noform
Pamje e fshatit Magjerë
Vendndodhja
Magjerë is located in Serbia
Magjerë
Magjerë

Koordinatat: 42°21′40″V 21°35′46″L / 42.36111°V 21.59611°L / 42.36111; 21.59611

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Popullsia 234 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 21′ 40″ Veri

21° 35′ 46″ Lindje

Magjerë edhe Maxherë (serbisht: Мађаре/Mađare) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi i cili shtrihet në mbrendësi të Maleve të Karadakut në kufi me fshatin Sllubicëkomunës së Gjilanit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshat është tipik kodrinoro malorë me pyje e kullosa e me pak tokë pune, pa rrugë të asfaltuara dhe i izoluar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshkak të emigrimeve të pandërprera Magjera nuk arriti të rritë numrin e popullsisë edhe pse shtimi natyrorë ishte I lartë. Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Magjerjarja ka pasë 234 banorë . Magjerja numron 33 ekonomi familjare, ndërsa mosha mesatare e popullsisë është shum e re (24.3 vjet).Popullsia kryesisht merret me blegtori, lavërtari e pemëtari.

Lëvizja e popullsisë gjat shekullit të 20-të-21-të
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia164190227174158217234

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjate luftes se UCPMB-s ka qen nje zone e mbrojtur nga marrveshja e Kumanovës ne mes NATO-s dhe Ushtrise Jugosllave, keshtu qe kjo zon ishte nen patrollin e Forcave te UCPMB-s deh ka qe nje ure lidhese ne mes lugines se Presheves!

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]