Magura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Magurë
Fshat
Vendndodhja
Magurë is located in Kosova
Magurë
Magurë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 573 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 32′ 22″ Veri

21° 0′ 37″ Lindje

Magurë është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Magurë është me prejardhjen arumune dhe rrjedh nga fjala latine Moγoro domethënë "kodër e vogël", "kodrinë", në shqip Magulë, "kodër", "bregore" dhe në rumanisht Măgură me të njëjtin kuptim.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 100.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]