Jump to content

Mahmud Pashë Angjeloviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mahmud Pashë Angjeloviq

Mahmud Pashë Angjeloviqi (serbisht: Махмуд-паша Анђеловић/Mahmud-paša Anđelović; 1420–1474) ishte Veziri i Madh kosovar i Perandorisë Osmane nga 1456 në 1466 dhe nga 1472 në 1474. Ai gjithashtu shkroi poema persiane dhe turke me pseudonimin Adni ("si Eden").

I lindur në Despotatin Serb, ai ishte pasardhës i familjes bizantine Angjelos që ishte larguar nga Thesalia në 1394. Sipas biografëve, ai u rekrutua si fëmijë nga osmanët duke përdorur sistemin devşirme. I rritur si muslimanEdrene, ai ishte një ushtar i aftë dhe ishte i martuar me një vajzë të Zognush Pashës (shqiptari). Pasi u dallua në rrethimin e Beogradit në vitin 1456, ai u ngrit në detyrën e Vezirit të Madh si shpërblim, duke pasuar vjehrrin e tij Zognush Pashën. Gjatë gjithë mandatit të tij, ai udhëhoqi ushtritë ose shoqëroi Mehmetin II në fushatat e tij. Ai kishte origjinë serbo-kosovare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Finkel, Caroline (2006). Osman's Dream: The Story of the Ottoman Empire 1300–1923. London: John Murray. ISBN 978-0-7195-6112-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)