Mahmuti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mahmuti II
محمود ثانى
Kalifi Osman
Emir el-Muminin
Mbrojtësi i Dy Xhamive të Shenjta
Kayser-i Rûm
Han
Portreti i Sulltanit Mahmuti II pas reformave të tij të veshjeve
Sulltani i 30-të i Perandorisë Osmane
(Padishah)
Mbretërimi28 korrik 1808 – 1 korrik 1839
ParaardhësMustafa IV
PasardhësMustafa IV
Consort
Emri i plotë
Mahmud Han bin Abdylhamid
DinastiaOsman
I atiAbdyl Hamiti I
E ëmaNakşidil Sultan
U lind20 korrik 1785
Pallati Topkapı, Kostandinopojë, Perandoria Osmane
Vdiq1 korrik 1839 (53 vjet)
Kostandinopojë, Perandoria Osmane
VarrimiVarri i Sulltan Mahmudit II, Fatih, Stamboll
Tughra

Mahmuti II (Turqishtja osmane: محمود ثانى Mahmud-u sānī, محمود عدلى Mahmud-u Âdlî; turqisht: II. Mahmud; 20 korrik 1785 – 1 korrik 1839) ishte Sulltani i 30-të i Perandorisë Osmane nga viti 1808 deri në vdekje në vitin 1839.

Mbretërimi i tij njihet për reformat e gjera administrative, ushtarake dhe fiskale që ai filloi, të cilat kulmuan me Dekretin e Tanzimatit ("riorganizimin") që u krye nga djemtë e tij Abdylmexhiti I dhe Abdyl Azizi. Shpesh i përshkruar si "Pjetri i Madh i Turqisë", reformat e Mahmud përfshinin shfuqizimin e korpusit konservator jeniçer në vitin 1826, i cili hoqi një pengesë të madhe për reformat e tij dhe të pasardhësve të tij në Perandori. Reformat që ai ndërmori u karakterizuan nga ndryshime politike dhe sociale, të cilat përfundimisht do të çonin në lindjen e Republikës moderne Turke.[1]

Pavarësisht reformave të tij të brendshme, mbretërimi i Mahmudit u shënua gjithashtu nga kryengritjet nacionaliste në Serbinë dhe Greqinë e sunduar nga osmanët, duke çuar në humbje të konsiderueshme të territorit për Perandorinë pas shfaqjes së një shteti të pavarur grek.

Në strukturën e përgjithshme të Perandorisë Osmane, mbretërimi i Mahmudit u karakterizua nga shfaqja e interesit të madh për perëndimorizimin; institucionet, rendi i pallatit, jeta e përditshme, veshja, muzika dhe shumë fusha të tjera panë reforma rrënjësore ndërsa Perandoria Osmane u hap ndaj modernizimit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mahmuti II lindi më 20 korrik 1785, në muajin e Ramazanit. Ai ishte djali i Abdyl Hamitit I dhe gruas së tij Nakşidil Sultan. Ai ishte djali më i vogël i babait të tij dhe fëmija i dytë i nënës së tij, kishte një vëlla më të madh, Shehzade Seyfullah Murad, dy vjet më i madh se ai dhe një motër më të vogël, Saliha Sultan, një vit më të vogël se ai. Sipas traditës, ai u mbyll në Kafes pas vdekjes së të atit.[2]

Aderimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1808, paraardhësi i Mahmuti II dhe gjysmë-vëllai i tij, Mustafa IV urdhëroi ekzekutimin e tij së bashku me kushëririn e tij, Sulltanin e rrëzuar Selimi III, me qëllim që të shuante rebelimin. Selimi III u vra, por Mahmuti u mbajt i fshehur nga nëna e tij dhe u vendos në fron pasi rebelët rrëzuan Mustafa IV. Udhëheqësi i kësaj kryengritjeje, Alemdar Mustafa Pasha, më vonë u bë vezir i Mahmud II. Historianët perëndimorë i japin Mahmud një reputacion të dobët për të qenë thjesht Sulltan gjatë një kohe të përkeqësimit të Perandorisë Osmane.[3]

Ka shumë histori rreth rrethanave të tentativës së vrasjes së tij. Një version i historianit osman të shekullit të 19-të Ahmed Xhevdet Pasha jep rrëfimin e mëposhtëm: një nga skllevërit e tij, një vajzë gjeorgjiane e quajtur Cevri, mblodhi hi kur dëgjoi rrëmujën në pallatin që rrethonte vrasjen e Selimit III. Kur atentatorët iu afruan dhomave të haremit ku qëndronte Mahmuti, ajo mundi t'i mbante për pak kohë duke u hedhur hi në fytyrë, duke i verbuar përkohësisht. Kjo e lejoi Mahmutin të arratisej nga një dritare dhe të ngjitej në çatinë e haremit. Ai me sa duket vrapoi në çatinë e Oborrit të Tretë ku e panë faqet e tjera dhe e ndihmuan të zbriste me copa rrobash që u lidhën shpejt së bashku si një shkallë. Në këtë kohë një nga udhëheqësit e kryengritjes, Alemdar Mustafa Pasha mbërriti me njerëzit e tij të armatosur dhe me të parë trupin e pajetë të Selimit III e shpalli Mahmudin padishah. Skllavësja Cevri Kalfa u shpërblye për trimërinë dhe besnikërinë e saj dhe u emërua haznedar usta, shefi i thesarit i Haremit Perandorak, i cili ishte posti i dytë më i rëndësishëm në hierarki. Një shkallë e thjeshtë guri në Altınyol (Rruga e Artë) e Haremit quhet Shkallët e Cevri (Jevri) Kalfa, pasi ngjarjet me sa duket kanë ndodhur përreth dhe lidhen me të.[4]

Pasqyrë e mbretërimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veziri mori iniciativën për rifillimin e reformave që kishin përfunduar nga grushti konservator i vitit 1807 që kishte sjellë në pushtet Mustafa IV. Megjithatë, ai u vra gjatë një rebelimi në vitin 1808 dhe Mahmuti II i braktisi përkohësisht reformat. Përpjekjet e mëvonshme reformuese të Mahmutit II do të ishin shumë më të suksesshme.

Lufta Ruso-Turke e 1806-1812[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Mahmutii II u bë sulltan, luftërat kufitare turke me rusët vazhduan. Në vitin 1810, rusët rrethuan kështjellën Silistre për herë të dytë. Kur Perandori Napoleoni I i Francës i shpalli luftë Rusisë në vitin 1811, represioni rus në kufirin osman u zvogëlua, gjë që ishte një lehtësim për Mahmutin. Në këtë kohë, Napoleoni ishte gati të fillonte pushtimin e tij të Rusisë. Ai gjithashtu ftoi osmanët që t'i bashkoheshin marshimit të tij drejt Rusisë. Megjithatë, Napoleoni, i cili kishte pushtuar të gjithë Evropën, përveç Mbretërisë së Bashkuar dhe Perandorisë Osmane, nuk mund t'i besohej dhe të pranohej si aleat; Mahmuti e refuzoi ofertën. Marrëveshja e Bukureshtit u arrit me rusët më 28 maj 1812. Sipas Traktatit të Bukureshtit (1812), Perandoria Osmane ia dorëzoi Rusisë gjysmën lindore të Moldavisë (e cila e quajti territorin Besarabia), megjithëse ishte zotuar ta mbronte atë. Rajon. Rusia u bë një fuqi e re në zonën e Danubit të poshtëm dhe kishte një kufi fitimprurës ekonomikisht, diplomatik dhe ushtarak. Në Transkaukazi, Turqia rifitoi pothuajse gjithçka që kishte humbur në lindje: Poti, Anapa dhe Ahalkalali. Rusia mbajti Sukhum-Kale në bregdetin abhazian. Në këmbim, Sulltani pranoi aneksimin rus të Mbretërisë së Imeretit, në vitin 1810. Traktati u miratua nga perandori Aleksandër I i Rusisë më 11 qershor, rreth 13 ditë para fillimit të pushtimit të Napoleonit. Komandantët rusë ishin në gjendje të kthenin shumë nga ushtarët e tyre në Ballkan në zonat perëndimore të perandorisë përpara sulmit të pritshëm të Napoleonit.

Lufta kundër shtetit saudit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abdullah bin Saud.

Gjatë viteve të para të mbretërimit të Mahmutit II, guvernatori i tij i Egjiptit, Mehmet Ali Pasha, zhvilloi me sukses Luftën Osmane-Saudite dhe ripushtoi qytetet e shenjta të Medinës (1812) dhe Mekës (1813) nga Shteti i Parë Saudit.

Abdullah bin Saud dhe Shteti i Parë Saudit i kishin ndaluar myslimanët nga Perandoria Osmane të hynin në faltoret e shenjta të Mekës dhe Medinës; ndjekësit e tij gjithashtu përdhosën varret e Ali ibn Ebi Talibit, Hasan ibn Aliut dhe Husejn ibn Aliut. Abdullah bin Saud dhe dy pasuesit e tij u prenë koka publikisht për krimet e tyre kundër qyteteve të shenjta dhe xhamive.

Lufta për Pavarësi Greke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbretërimi i tij shënoi gjithashtu shkëputjen e parë nga Perandoria Osmane, me Greqinë që fitoi pavarësinë e saj pas një revolucioni që filloi në vitin 1821. Në vazhdën e trazirave të vazhdueshme ai ekzekutoi patriarkun ekumenik Gregori V të dielën e Pashkëve 1821 për paaftësinë e tij për të frenuar kryengritjen.[5] Gjatë Betejës së Erzurumit (1821), pjesë e Luftës Osmane-Persiane (1821-1823), forca superiore e Mahmud II u shpartallua nga Abas Mirza, duke rezultuar në një fitore persiane të Kaxharit, e cila u konfirmua në Traktatet e Erzurumit.[6] Disa vite më vonë, në 1827, marina e kombinuar britanike, franceze dhe ruse mundi marinën osmaneBetejën e Navarinit; pas kësaj, Perandoria Osmane u detyrua të njihte Greqinë me Traktatin e Kostandinopojës në korrik 1832. Kjo ngjarje, së bashku me pushtimin francez të Algjerisë, një provincë osmane (shih Algjeria Osmane) në vitin 1830, shënuan fillimin e thyerjes graduale -përpjekja e Perandorisë Osmane. Grupet etnike joturke që jetonin në territoret e perandorisë, veçanërisht në Evropë, filluan lëvizjet e tyre për pavarësi.

Incidenti fatkeq[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga veprimet më të dukshme të Mahmud II gjatë mbretërimit të tij ishte shkatërrimi i trupave jeniçer në qershor 1826. Ai e arriti këtë me llogaritje të kujdesshme duke përdorur krahun e tij të reformuar së fundmi të ushtrisë që synonte të zëvendësonte jeniçerët. Kur jeniçerët organizuan një demonstratë kundër reformave të propozuara ushtarake të Mahmud II, ai kishte qëlluar nga kazermat e tyre duke shtypur efektivisht trupat e dikurshme elitare osmane dhe dogji pyllin e Beogradit jashtë Stambollit për të djegur çdo mbetje.[7][8] Kjo lejoi krijimin e një ushtrie rekrutuese të stilit evropian, e rekrutuar kryesisht nga turqfolësit e Rumelisë dhe Azisë së Vogël. Mahmuti ishte gjithashtu përgjegjës për nënshtrimin e Mamlukëve të Irakut nga Ali Ridha Pasha në 1831. Ai urdhëroi ekzekutimin e Ali Pashë Tepelenës. Ai dërgoi Vezirin e tij të Madh për të ekzekutuar heroin boshnjak Husein Gradashçeviq dhe për të shpërndarë Ejaletin e Bosnjës.

Lufta Ruso-Turke e 1828-29[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një tjetër Luftë Ruso-Turke (1828-29) shpërtheu gjatë sundimit të Mahmud II dhe këtë herë u zhvillua pa jeniçerë. Marshalli Diebitsch ishte i armatosur (sipas fjalëve të Baron Moltke) "me reputacionin e suksesit të pamposhtur". Ai do të fitonte emrin Sabalskanski (kalimtari i Ballkanit). Duke anashkaluar kalanë e Shumlës, ai marshoi me forcë trupat e tij mbi Ballkan, duke u paraqitur para Adrianopojës. Sulltan Mahmuti II mbajti kokën, shpalosi flamurin e shenjtë të profetit dhe deklaroi qëllimin e tij për të marrë komandën personalisht. Duke u përgatitur për ta bërë këtë, ai u shfaq në mënyrë të pamenduar, jo me kalë, por në një karrocë. Divani, ambasadorët britanikë dhe francezë i kërkuan atij të padiste për paqe.

Reformat e Tanzimatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1839, pak para vdekjes së tij, ai filloi përgatitjet për epokën e reformës së Tanzimatit, e cila përfshinte prezantimin e një Këshilli të Ministrave ose Meclis-i Vukela.[9]:49 Tanzimati shënoi fillimin e modernizimit në Turqi dhe pati efekte të menjëhershme në aspektet sociale dhe ligjore të jetës në Perandori, si veshjet e stilit evropian, arkitektura, legjislacioni, organizimi institucional dhe reforma e tokës.

Ai ishte gjithashtu i shqetësuar për aspekte të traditës. Ai bëri përpjekje të mëdha për të ringjallur sportin e gjuajtjes me hark. Ai urdhëroi mjeshtrin e gjuajtjes me hark Mustafa Kani të shkruante një libër për historinë, ndërtimin dhe përdorimin e harqeve turke, nga i cili vjen pjesa më e madhe e asaj që dihet tani për gjuajtjen me hark turk.[10]

Mahmuti II vdiq nga tuberkulozi, në vitin 1839. Në varrimin e tij morën pjesë turma njerëzish që erdhën për t'i dhënë lamtumirën Sulltanit. Djali i tij Abdylmexhiti I e pasoi atë dhe do të vazhdonte të zbatonte përpjekjet për reformën e Tanzimatit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Karpat, H. Kemal (1959). Turkey's Politics: The Transition to a Multi-Party System (në anglisht). Princeton University Press. ISBN 978-0-691-62623-9.
  2. ^ "MAHMUD II (ö. 1255/1839) Osmanlı padişahı (1808-1839)". İslam Ansiklopedisi (në turqisht). Marrë më 13 qershor 2020.
  3. ^ A History of the Modern Middle East Cleveland, William L. & Burton, Martin; Fifth Edition; Westview Press; USA; 2015, p. 71. ISBN 978-0813348339.
  4. ^ Davis, Claire (1970). The Palace of Topkapi in Istanbul (në anglisht). New York: Charles Scribner's Sons. fq. 214–217. ASIN B000NP64Z2.
  5. ^ Roel Meijer et al., Routledge Handbook of Citizenship in the Middle East and North Africa
  6. ^ George Childs Kohn (2013). Dictionary of Wars (në anglisht). Routledge. fq. 506 ff. ISBN 978-1135954949.
  7. ^ Engelhardt, Ed. (1882). La Turquie et le Tanzimat (në frëngjisht). Paris. fq. 11.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  8. ^ A history of the Modern Middle East, Cleveland and Bunton p. 79
  9. ^ Shaw, Stanford J.; Shaw, Ezel Kural (1977). History of the Ottoman Empire and modern Turkey Shaw (në anglisht). Vëll. 2. Cambridge University Press. ISBN 9780521291668.
  10. ^ Paul E Klopsteg. Turkish Archery and the Composite Bow. Chapter I, Background of Turkish Archery. Second edition, revised, 1947, published by the author, 2424 Lincolnwood Drive, Evanston, Ill.