Maia Morgenstern

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maia Morgenstern
Maia Morgenstern.jpg
Maia Morgenstern në nëntor 2012
U lind në (1962-05-01) 1 Maj, 1962 (60 vjeç)
KombësiaRumune
Emrat e tjerëMaia Emilia Ninel Morgenstern
ArsimiI. L. Caragiale Institute of Theatre and Film
PunësimiAktore
Vite aktiviteti1980–present
Njohur përroli i Merias në The Passion of the Christ
Bashkëshort/ëtAndras Istvan Demeter
FëmijëTudor Aaron (b. 1984)
Eva Leea Cabiria (b. 1999)
Ana Isadora (b. 2003)
Prind/ërUsher Morgenstern (i ati)
Sara Rapapor (e ëma)
Maia Morgenstern në koncert, duke kënduar këngë çifute. Timișoara, Rumani, 25 maj, 2010.

Maia Emilia Ninel Morgenstern (rumanisht shqiptim: [ˈmaja ˈmorɡənʃtern]; lindur me 1 maj 1962) është një aktore rumune e filmit dhe teatrit,[1] e përshkruar nga Florin Mitu i AMOSI News si "një simbol i teatrit dhe filmit rumun".[2] Ajo më së shumti është e njohur për rolin e Maries, Nënës së Jezusit, në filimin e Mel Gibson The Passion of the Christ. Në Rumani, ajo ka qenë e njohur që në vitin 1992 në rolin si Nela në Balanţa, një film i njohur në Shtetet e Bashkuara të amerikës si The Oak, i vendosur gjatë ditëve të fundit të Rumanisë komuniste.[1]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur në Bukuresht, në një familje çifute,[1] ajo u diplomua nga Akademia e Filmit dhe Teatrit të Bukureshtit në vitin 1985. Më pas ajo ka luajtur në Teatrul Tineretului (Teatri i të Rinjve) në Piatra Neamţ deri në vitin 1988, dhe në Teatrul Evreiesc de Stat (Teatrin shtetëror çifut) në Bukuresht 1988-1990.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film Year Role Language
Miss Christina 2013 Mrs. Moscu Romanisht
The Secret of Polichinelle 2013 Maya Romanisht
Fata din Transilvania 2011 Romanisht
La fin du silence 2011 the mother Frengjisht
Sange Tanar, Munti Si Brazi 2011 Mama Romanisht drama
Luna verde 2010 Simona Romanisht
Iubire si onoare (TV series) 2010–2011 Marieta Romanisht
Aniela (tv series) 2009–2010 Maica Stareţa Romanisht
The House of Terror 2008 (pre-production) Eszter Somos Anglisht
Eva 2009 Maria Anglisht
The Fence 2007 (in production) Herman's mother Anglisht
Mansfeld 2006 Mrs. Mansfeld Hungarisht / Anglisht / Rusisht / Gjermanisht
Margo 2006 Margo's stepmother Romanisht
Visuri otrăvite ("Poisoned Dreams") 2006 Ada's mother Romanisht
15 2005 Irene Romanisht / Frengjisht
L'Homme pressé 2005, TV Bonne de Bois de Rose Frengjisht
Orient Express 2004 Amalia Frunzetti Romanisht
Damen tango 2004   Romanisht
The Passion of the Christ 2004 Mary Aramaic
Căsătorie imposibilă ("Impossible marriage") 2004, TV series   Romanisht
Bolondok éneke (Fool's Song) 2003 Gina Hungarisht / Frengjisht / Romanisht
A Rózsa énekei (Rose's Songs) 2003 Olga Hungarisht
Patul lui Procust (Procust's Bed)
Based on Camil Petrescu's novel Patul lui Procust
2001 Doamna T. Romanisht
Dark Prince: The True Story of Dracula 2000, TV woman at the fountain Anglisht
Marie, Nonna, la vierge et moi 2000 Nonna Frengjisht
Kínai védelem (Chinese Defense) 1999   Hungarisht
Faţă în faţă (Face to Face) 1999   Romanisht
Triunghiul morţii ("Triangle of Death") 1999 Regina Maria Romanisht
Az Álombánya 1998, TV, short   Hungarisht
Witman fiúk (Witman Boys) 1997 Mrs. Witman Hungarisht
Omul zilei (The Man of the Day) 1997   Romanisht
Ulysses' Gaze (original Greek title: Το Βλέμμα του Οδυσσέα, To Vlemma tou Odyssea) 1995 playing opposite Harvey Keitel as Ulysses' wife Anglisht / Greek
A hetedik szoba (The Seventh Room) 1995 Edith Stein (the starring role) Hungarisht
Nostradamus 1994 Helen Anglisht
Trahir (Betrayal, Romanisht title: A trada) 1993 woman in prison Frengjisht / Romanisht
Casa din vis ("The House from the Dream") 1993   Romanisht
Cel mai iubit dintre pămînteni (The Earth's Most Beloved Son)
based on Marin Preda's novel Cel mai iubit dintre pământeni
1993   Romanisht
Balanţa (The Oak) 1992 Nela (the starring role) Romanisht
Rămînerea (Forgotten by God) 1992   Romanisht
Băiatul cu o singură bretea, also known as Flăcăul cu o singura bretea
("The Boy with a Single Brace")
1991   Romanisht
Cei care plătesc cu viaţa
(Those Who Pay with Their Lives)
1991   Romanisht
Pasaj 1990   Romanisht
Marea sfidare ("The great defiance") 1989   Romanisht
Maria şi marea ("Maria and the Sea") 1988 Maria Romanisht
Anotimpul iubirii (The Season of Love) 1986   Romanisht
Secretul lui Bachus
(The Secret of Bacchus)
1984 the girl in the restaurant
(as Maia Morgenstern Istodor)
Romanisht
Dreptate în lanţuri (Chained Justice) 1983   Romanisht
Prea cald pentru luna mai
("Too hot for the month of May")
1983   Romanisht

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c (Romanisht) Gabriela Dumba, Pur şi SIMPLU, Maia Morgenstern Arkivuar 27 maj 2008 tek Wayback Machine, ("Pure and simple, Maia Morgenstern", but with a pun, because Simplu is a Romanisht musical group with whom she had done a video), Gardianul, December 23, 2006.
  2. ^ (Romanisht) Florin Mitu, 2007 Interviu: Maia Morgenstern Arkivuar 15 tetor 2009 tek Archive.today, AMOS News, November 17, 2007.