Maicon Douglas Sisenando

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Maicon
Maicon Douglas Sisenando - Inter Mailand (1).jpg
Maicon me Internazionale në 2009
Të dhënat personale
Emri i plotë Maicon Douglas Sisenando
Data e lindjes (1981-07-26) 26 Korrik 1981 (36 vjeç)
Vendi i lindjes Novo Hamburgo, Brazil [1]
Gjatësia 1.86 m (6 ft 1 in)[2]
Pozita ne fushë Mbrojtës i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktual Roma
Numri 13
Kariera në rini
Grêmio
Criciúma
Cruzeiro
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2001–2004 Cruzeiro 56 (1)
2004–2006 AS Monaco 58 (5)
2006–2012 Internazionale 177 (16)
2012–2013 Manchester City 9 (0)
2013– Roma 25 (2)
Ekipi kombëtar
2001 Brazil U–20 4 (0)
2003– Brazil 70 (7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 prill 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 17 nëntor 2013

'Maicon Douglas Sisenando, i njohur më mirë si Maicon (Portugalisht [ˈmaikõⁿ]; lindur më 26 korrik 1981) është një futbollist brazilian i cili luan për skuadrën italiane RomaSerie A dhe me kombëtaren braziliane si mbrojtës i djathtë. Ai është lojtari i kombëtares braziliane që nga viti 2003.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Maicon" (në portugalisht). FIFA. Marrë më 16 prill 2014. 
  2. ^ Player Profile: Maicon. FIFA. Marrë më 31 korrik 2012. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]