Maja e Çikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Maja e Çikës me një lartësi mbidetare 2,044 metra (6,706 ft) mbi nivelin e detit është maja më e lartë e Maleve të Kanalit Keraune.[1] Kanali shtrihet rreth 100 kilometra (62 mi) përgjatë Rivierës shqiptare në një drejtim verilindor nga Saranda për te Gadishullit Karaburun. Me një lartësi 1,563 metra (5,128 ft), Maja e Çikës është në vendin e 85 të majave më të larta të maleve në Evropë.[2]

Klima është mesdhetare, me verë të nxehtë dhe në përgjithësi të ngrohtë dhe dimër të ftohtë e thatë. Për më tepër, mali bie brenda rajonit të ashtuquajtur Pyje Gjetherënëse Ilire si një ekoregjion tokësor palearktik i pyjeve të përziera. Mali i Çikës është edhe pjesë e Parkut Kombëtar të Llogarasë, i njohur për biodiversitetin e tij të pasur dhe vegjetacionit të zhvilluar. Pjesa perëndimore e malit është populluar me bimësi nga specie të tilla si bredhi bullgar, pisha austriake, pisha boshnjake dhe pisha maqedonase.[1]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Albania Guide to it's Natural Treasures" (PDF). researchgate.net (në anglisht). f. 72. This Pass, at 1,027 m altitude, separates mount Çika (2,045 m) from the coastal mount ains of Rreza and Karaburun , that together makes a physical and geographical un it which is naturally valuable.
  2. ^ "Europe Ultra-Prominences". Peaklist. Marrë më 26 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)