Maja e Bajrakut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maja e Bajrakut

Maja e Bajrakut (serbokroatisht: Oštro koplje-Оштро копље) që do të thotë "Shtizë e Mprehtë" ose "Maja e Mprehtë"; ndryshe e njohur edhe si Bajraku, ("Flamuri") është maja më e lartë malore jo vetëm në Shalë të Bajgorës por gjithashtu edhe në jug të Kopaonikut, në pjesën e Kosovës, me një lartësi prej 1789 metra mbi nivelin e detit. Në jug të saj ndodhen fshatrat e mëdha Kaçandolli dhe Bajgora. [1]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bajrak, mapcarta.com

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Maja e Bajrakut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 43°01′08″V 21°01′00″L / 43.0189°V 21.0167°L / 43.0189; 21.0167