Maja e Dromodolit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dromodoli

Maja e Dromodolit ( Eng : Maja Dromodol ) është një majë malore në rrethin e Pejës në rajonin e Rugovës të Kosovës, në kufi me Malin e Zi. [1] Zona është e njohur në mesin e alpinistëve malorë dhe endacakëve. [2] Mali është 2119 metra mbi nivelin e detit. [3] Zona është e popullarizuar në mesin e turistëve. [4] Nga fshati Koshutan deri në mal është 14 kilometra. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hiking Njeri | Aktivitetet | HNJ in Rugova and Radafc". Hiking Njeri. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Granit, Granit (11 shkurt 2019). "Koshutan, the beautiful destination of Rugova Mountains". Alpventurer. If you are planning to visit and hike in Kosovo, Rugova mountains is a must. Located in north-west part of Kosovo, in the border between Kosovo and Montenegro is a region within the Accursed Mountains (Prokletije). Marrë më 24 korrik 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Diplomacia.dk (Maja e Dromodolit 2119m) Ua prezantoj hartat e gjetura në Zvicër, ku Çakorri e Zhlebi janë me Kosovën". Diplomacia.dk. Diplomacia. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2019. Marrë më 24 korrik 2019.
  4. ^ evadinaricaproject, Eva Smeele (29 korrik 2018). "Via Dinarica in Kosovo: The accursed mountains". EVAdinarica Project (në holandisht). Marrë më 24 korrik 2019.
  5. ^ "Koshutan - Maja e Dromodolit". Wikiloc | Trails of the World (në anglisht).