Maja e Jezercës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Maja e Jezercit)
Maja Jezercës
Maja Jezercë e parë nga Maja Trojan
Pika më e lartë
Ngritja2,694 m (8,839 ft)[1]
Prominenca2,036 m (6,680 ft)[2]
Izolimi94 km (58 mi) Edit this on Wikidata
Emërtimi
Gjuha e emritAlbanian
Gjeografia
Maja e Jezercës is located in Earth
Maja e Jezercës
Maja e Jezercës (Earth)
VendodhjaQarku i Shkodrës
VargmaliAlpet shqiptare, Alpet dinarike
Gjeologjia
Lloji i malitGur gëlqeror
Ngjitja
Ngjitja e parë1929 nga Sleeman, Elmslie dhe Ellwood
Rruga e zakonshmePjerrësia e Veriut

Maja e Jezercës është maja malore e cila shrtrihet në Malësinë e Madhe të Alpeve Shqiptare (Bjeshkët e Nemuna), në Shqipërinë Veriore që shtrihet në kordinatat gjeografike, Lat/lon : 42,44000 °N / 19,81000 °E dhe ka lartësia mbidetare 2694 m.


Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Cite peakbagger
  2. ^ a b "Europe Ultra-Prominences". Peaklist.org. Retrieved 2014-05-24.

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]