Majdanozi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Majdanozi
noform
noform
Majdanozi
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Apiales
Familja Apiaceae
Gjinia Petroselinum
Lloji Petroselinum crispumMajdanozi, të cilit i thonë edhe mandanozi (lat. Petroselinum crispum) është një lloj bime e lulëzuar e familjes Apiaceae që e ka prejardhjen nga Shqipëria, Greqia dhe Maroku. Që këtej ai është përhapur në Europë dhe kudo në botë në vende me klimë të përshtatshme dhe kultivohet gjerësisht si barishte dhe perime.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bimë barishtore, që mbillet në kopshte, me kërcell të butë e të hollë, me gjethe të vogla e pak të çara, të cilat kanë erë të këndshme e përdoren si erëza në gjellë të ndryshme[1].

Të dhënat ushqyese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmban multivitamina, ka një përqindje te larte betakaroteni, vitamine B12, klorofil, kalcium, vitamine C me shumë se tek agrumet, Përmban acide lyrore thelbësore, acidin alfa-linoleik që se bashku me Acidet lyrore omega 3 dhe omega 6 përbejnë acidet kryesore me te rëndësishme te organizmit. Përmban gjithashtu proteina, fosfor, hekur, vitamina K.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Spahiu, Agim (10 mars 2009). "Fjalorthi i botanikës nga FGJSSH" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)