Malgorzata Rejmer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malgorzata Rejmer
Małgorzata Rejmer, 2018

Małgorzata Zofia Rejmer (e lindur më 6 shtator 1985) është një novelist dhe shkrimtare e tregimeve të shkurtra polake.

Romani i saj debutues, Toksymia, u botua në vitin 2009 nga botuesi i Varshavës, Lampa i Iskra Boża.[1] Vëllimi, i cili tregon historinë e lagjes Grochow në Varshavë përmes syve të banorëve të saj,[2] ka marrë komente të favorshme në të gjithë shtypin kryesor polak.[3][4][5]

Fragmente të romanit janë përkthyer në anglisht, gjermanisht, çekisht, frëngjisht, rusisht dhe hungarisht.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lampa. "Lampa Publishers Warsaw". Małgorzata Rejmer - Toksymia. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2011. Marrë më 21 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sulej, Karolina. "Toksymia". Interview with Małgorzata Rejmer (Polish). Wysokieobcasy.pl. Marrë më 21 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Sobolewska, Justyna. "Recenzja książki: Małgorzata Rejmer, "Toksymia"". Polityka Kultura. Polityka. Marrë më 21 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Koziarski, Daniel. "Toksymia - Małgorzata Rejmer". Toksymia Review (Polish). Przystan z Ksiązka. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2011. Marrë më 21 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Gajda, Damian. "Mitologia brudu". Review. Onet.pl. Marrë më 21 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "European First Novels". European Festival of the First Novel. Literaturhaus Schleswig-Holstein. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2009. Marrë më 21 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)