Jump to content

Mali i Kosmaçit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mali i Kosmaçit është një mal që ndodhet në pjesën perëndimore të Kosovës, 28 km në perëndim të Prishtinës, kryeqytetit të vendit.[1] Kosmaçi ndodhet 972 metra mbi nivelin e detit, [1] ose 315 metra mbi terrenin përreth. Rrëzët e saj janë rreth 19.9 kilometra të gjera. [2]

Relievi përreth Kosmaçit është e rrafshët në verilindje, por në jugperëndim është kodrinore. Kodra e Stanicës është vendi më i lartë në zonë, 1,086 metra mbi nivelin e detit, 16.5 km në verilindje të Kosmaçit. Rajoni përreth Kosmaçit ka rreth 222 banorë për kilometër katror. [3] Qyteti më i afërt më i madh është Drenasi, 5.2 km në verilindje të Kosmaçit. Zona më e largët përreth Kosmaçit është pothuajse e mbuluar me fusha dhe ara . [4]

Klima është e lagësht dhe subtropikale . [5] Temperatura mesatare 12 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 24 °C, dhe dhjetori më i ftohtë, me −2 °C. [6] Reshjet mesatare janë rreth 1,134 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është maji me 143 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 25 milimetra. [7]

  1. ^ a b Kosmač sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23
  2. ^ Ang kinadak-ang extension sa contour sa paghatag sa topographic pagkainila.
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  5. ^ Peel, M C; Finlayson, B L. "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences. 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  6. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  7. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)