Mami Kingetsu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mami Kingetsu (金月 真美, Kingetsu Mami; lindi më 2 prill 1965) është dubluese dhe këngëtare japoneze.[1] Ajo tani është duke bashkëpunuar me Aoni Production.[2] Rolet e saja në anime janë Elena në Gun Sword, Izumi Himuro në Princesha Nine, Nagisa Shiozaki në Yume de Aetara, Misao Aki në Peach Girl dhe Stussy në One Piece.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Role Burimi[3]
1994. Re: Cutie Honey Cobalt Crow [4]
1995. Saint Tail Sakiko [4][5]
1997. Kindaichi Case Files Emily Miura [4][5]
1997. Burn-Up Excess Maki [4][5]
1998. Princesha Nine Izumi Himuro [4][5]
1998. Gasaraki Miharu [4][5]
1998. Yume de Aetara Nagisa Shiozaki [5]
1999. Crest of the Stars Fegudakupe Muinishu [5]
1999. Sekai no hikaru shinranshonin
ja:世界の光 親鸞聖人
Shinichi Kaku [5]
1999. Gokudo Aventurieri Jin (femër) [4][5]
1999. Shin Hakkenden Ayashi [4][5]
1999. I'm Gonna Be An Angel! Shinobu-sensei [4][5]
1999. Tokimeki Memorial Shiori Fujisaki [4]
2000. Shinzo Runaria [4][5]
2000. Labyrinth of Flames Carrie [4]
2000. Sci-Fi Harry Merrill [5]
2000. Pipopapopatoru-kun
ja:ピポパポパトルくん
Momoko [5]
2001. Run=Dim Ianzu Konno [5]
2001. Star Ocean EX Celine Jules [4][5]
2002. Genma Wars Non Namie [5]
2002. One Piece Miss Merry Christmas
2002. Magical Shopping Arcade Abenobashi Fumiko Asahina, Shiotan [4][5]
2002. The Twelve Kingdoms Akikancho [5]
2002. ex-Driver: Nina & Rei Danger Zone Rei Kazama [5]
2002. Hanada Shōnen Shi Melon [5]
2002. Case Closed Eiko Nojima [4]
2002.–03 Barom-1 Hamada-sensei [4][5]
2003. Machine Robo Rescue Nëna e Elias [5]
2004. Monkey Turn Chiaki Kushida [4][5]
2004. Paranoia Agent Mësuesja shtëpiake [4][5]
2004. Master Keaton Claire [4]
2004. Interlude Izumi Marufuji [4]
2004. Monkey Turn V Chiaki Kushida [5]
2004. Re: Cutie Honey Cobalt Claw [4]
2004.–05 Blue Seed Reiko Kanbayashi
2004.–11 Ring ni Kakero 1 Takako Kawai [5]
2005. Peach Girl Misao Aki [5]
2005. Gun Sword Elena [5]
2005. Petopeto-san Maruko Fujimura [5]
2005. SoltyRei Natalie Roman [5]
2006. Yōkai Ningen Bem Succubus [4][5]
2006. Powerpuff Girls Z Koroko [5]
2006. Lili to kaeru to (Ototo)
ja:リリとカエルと(弟)
Mama [5]
2006. Hell Girl: Two Mirrors Ran Hemni [5]
2006. Happy Lucky Bikkuriman Venus Shirayuki
2007. GeGeGe no Kitaro Shirokihatsu, Futaruchionna [5]
2007. Dennou Coil Shizue Okongi [5]
2007. Hatara Kizzu Maihamu Gumi Kiriko Ogami [5]
2008. Kaiba Rama [5]
2008. Someday's Dreamers Kazene Toen [5]
2009. 源氏物語千年紀 Genji [5]
2011. Sket Dance Nëna e Fuefukit [5]
2011. Croisée in a Foreign Labyrinth Zonjusha [5]
2014. Kamigami no Asobi Nëna e Yui [5]
2014. Sailor Moon Crystal Ligjëruesja [5]
2015. Venus Project Mësuesja [4][5]
2018. One Piece Stussy

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Burimi[3]
2007. One Piece: Princesha e Shkretëtirës dhe Piratët: Aventurat në Alabasta Miss Merry Christmas [5]
2008. Detective Conan: Full Score of Fear Shine Yamane [5]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albums[6][3]
 • Tokimeki (ときめき) (Konami, 1996)
 • Catchy (Konami, 1996)
 • Summer Break (サマーブレイク Samā Bureiku) (Konami, 1997)
 • K-Brand (Konami, 1998)
 • Touch and Go (Konami, 1998)
 • From the Bests (Konami, 1999)
 • Hibiscus (ハイビスカス Haibisukasu) (King, 2000)
 • Vintage (King, 2001)
 • Love Clue (King, 2001)
 • Rainbow (Most, 2015)[7]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "(article title unclear)". Look Japan, Volume 43, Issues 493-504. 1997. fq. 70. Marrë më 6 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Doi, Hitoshi (1 tetor 2015). "Kingetsu Mami (金月真美) – Personal Information". Hitoshi Doi's Seiyuu Database. Marrë më 3 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c "青二プロダクション 金月真美" [Aoni Production – Mami Kingetsu]. Aoni Production (në japonisht). Marrë më 3 tetor 2015.
 4. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w Doi, Hitoshi. "Kingetsu Mami roles". Hitoshi Doi's Seiyuu Database. Marrë më 3 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av "声優さん出演リスト 個別表示:金月真美(Mami Kingetsu)" [Lista e paraqitjeve të dublueses: Mami Kingetsu]. Voice Artist Database (në japonisht). GamePlaza-HARUKA-. 22 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 2 korrik 2018.
 6. ^ http://www.oricon.co.jp/prof/203079/products/album/
 7. ^ http://www.cdjapan.co.jp/product/MOCA-1848